
Zełenski powiedział, czego boi się Putin
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjski dyktator Władimir Putin najbardziej obawia się destabilizacji rosyjskiego społeczeństwa, utraty władzy i izolacji politycznej.
27 marca 2025
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że rosyjski dyktator Władimir Putin najbardziej obawia się destabilizacji rosyjskiego społeczeństwa, utraty władzy i izolacji politycznej.
26 marca 2025
Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej John Ratcliffe jest przekonany, że ukraińskie siły zbrojne są niedoceniane, a Ukraińcy będą walczyć z Rosją gołymi rękami, jeśli nie zostaną im zaoferowane akceptowalne warunki gwarantujące pokój.
21 marca 2025
Żądania Rosji dotyczące zawieszenia broni są „nie do przyjęcia dla Ukrainy”. Zgoda Rosji na 30-dniowe wstrzymanie ataków na infrastrukturę energetyczną pokazuje skuteczność ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie.
13 marca 2025
Podczas 30-dniowego „okresu testowego” sprawdzimy, czy Rosja jest gotowa na pokój.
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski Andrij Sybiha i Radosław Sikorski rozpoczęli spotkanie w Warszawie po rozmowach pokojowych w Arabii Saudyjskiej.
12 marca 2025
UE z zadowoleniem przyjmuje wspólne oświadczenie Ukrainy i Stanów Zjednoczonych po rozmowach w Arabii Saudyjskiej i wyraża gotowość do pełnego uczestnictwa, wraz z partnerami, w dalszych działaniach na rzecz osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Biuro Prezydenta Ukrainy opublikowało wspólne oświadczenie po spotkaniu delegacji Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w Dżuddzie.
USA znoszą przerwę w wymianie informacji wywiadowczych i wznawiają pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy
11 marca 2025
Spór, który wybuchł w weekend na portalu społecznościowym X między ministrem spraw zagranicznych Polski Radosławem Sikorskim z jednej strony a sekretarzami stanu USA Marco Rubio i Elonem Muskiem z drugiej, na temat wykorzystania terminali Starlink przez ukraińską armię, ma pozytywne skutki dla Ukrainy.
05 marca 2025
Suwerenna Ukraina, zdolna obronić się przed rosyjską agresją, oznacza bezpieczniejszą Polskę.
04 marca 2025
W poniedziałek wieczorem przed Ambasadą USA w Warszawie odbył się protest przeciwko oświadczeniom Trumpa i członków jego administracji skierowanym do prezydenta Ukrainy, będący wyrazem solidarności z naszym krajem.
03 marca 2025
W Londynie Wołodymyr Zełenski i Keir Starmer omawiali kroki, które mają na celu zakończenie wojny sprawiedliwym pokojem, gwarancje bezpieczeństwa i konkretne kroki mające na celu wzmocnienie pozycji Ukrainy.
Król Wielkiej Brytanii Karol III spotkał się w niedzielny wieczór z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w posiadłości w Norfolk. Spotkanie trwało około godziny.
W Londynie zakończył się szczyt poświęcony Ukrainie, a przywódcy krajów podkreślili, że podstawą potencjalnego zawieszenia broni powinny być silne gwarancje bezpieczeństwa.
25 lutego 2025
Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję ukraińską w trzecią rocznicę wojny rosyjskiej „Promowanie wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie”.
23 lutego 2025
24 lutego minęły dokładnie 3 lata od czasu, gdy Rosja jednostronnie rozpoczęła brutalną agresję przeciwko narodowi ukraińskiemu.
22 lutego 2025
Dwie trzecie Ukraińców ufa prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, podczas gdy jedna trzecia nie darzy go zaufaniem.
20 lutego 2025
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odpowiedział na oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym stwierdził, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest dyktatorem.
Unia Europejska będzie nadal udzielać Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego i finansowego w walce z rosyjską agresją, niezależnie od tego, co zrobią w tej kwestii pozostali partnerzy. Nie Rosja, a Ukraina zdecyduje, czy na jej terytorium pojawią się obce wojska.
Premier Denys Szmyhal przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Polski Donaldem Tuskiem, podczas której rozmawiali o współpracy obu krajów w dziedzinie logistyki wojskowej, a także o integracji europejskiej Ukrainy.
17 lutego 2025
Polski premier Donald Tusk uważa, że nie można powtórzyć polityki ustępstw wobec agresora, powołując się na układ monachijski podpisany z Hitlerem w 1938 r. Tusk podkreślił, że mówi to jako historyk.
14 lutego 2025
Wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział, że Stany Zjednoczone mogą nałożyć sankcje na Rosję, a nawet podjąć działania militarne, jeśli rosyjski przywódca Władimir Putin nie zgodzi się na porozumienie pokojowe z Ukrainą, gwarantujące długoterminową niepodległość Kijowa.
13 lutego 2025
Minister obrony Rustem Umierow i jego belgijski odpowiednik Theo Francken rozmawiali o wzmocnieniu ukraińskich sił powietrznych, w szczególności o dalszej realizacji programu F-16, a także o nowych wspólnych projektach obronnych i ich finansowaniu.
W Paryżu ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej skoordynowali działania na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie, co jest niezbędne dla długoterminowego bezpieczeństwa całej Europy.
12 lutego 2025
Przywódcy grup politycznych Parlamentu Europejskiego, tzw. „konferencji przewodniczących”, wydali wspólne oświadczenie, w którym w związku ze zbliżającą się trzecią rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji rosyjskiej poparli naród ukraiński w walce z rosyjską agresją i potwierdzili zamiar udzielenia Ukrainie pomocy na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.
11 lutego 2025
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przeprowadził rozmowę z premierem Polski Donaldem Tuskiem, podczas której rozmawiali o współpracy między państwami w sektorze obronnym i przyspieszeniu logistyki.
10 lutego 2025
Obaj główni kandydaci na stanowisko następnego kanclerza są przekonani, że wojna na Ukrainie powinna zakończyć się jak najszybciej, a Niemcy powinny kontynuować silne wsparcie militarne dla naszego kraju.
08 lutego 2025
Sojusz Północnoatlantycki zamierza współpracować z Ukrainą, aby wyciągnąć wnioski z agresywnej wojny Rosji, włączyć je do swojej strategii i zwiększyć interoperacyjność.
Sojusz Północnoatlantycki zamierza współpracować z Ukrainą, aby wyciągnąć wnioski z agresywnej wojny Rosji, włączyć je do swojej strategii i zwiększyć interoperacyjność.