Przez ostatnie dwa lata Rosja systematycznie próbowała doprowadzić do kłótni Ukraińców i Polaków – Zwarycz
Rosja po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę systematycznie pracowała nad wciągnięciem Ukraińców i Polaków w konflikt, ale nie udało jej się to.
Podkreślił to w wywiadzie dla Ukrinform były Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
„Wszyscy byliśmy świadkami, jak przez te dwa lata Ukraińcy i Polacy wielokrotnie próbowali się kłócić, grać na emocjach, tragicznych kartach historii, blokowaniu granic. Rosyjska agencja działała w swoim tradycyjnym stylu, zgodnie z zasadą „dziel i rządź”, dopuszczała się różnych prowokacji” – podkreślił ukraiński dyplomata.
Według niego „zwyciężyła mądrość narodów i przywództwo obu krajów”. Dlatego też Polska utrzymuje wysoki poziom wsparcia dla Ukrainy, a partnerstwo strategiczne między obydwoma państwami jest „u szczytu rozwoju”.
Jednocześnie zauważył, że istnieją siły, które nie są zainteresowane dobrymi stosunkami Kijowa i Warszawy i będą w dalszym ciągu „próbować rzucać kamieniami pod koła współpracy obu krajów”.
„I tutaj ważne jest, aby nadal utrzymywać porządek, a nie ulegać prowokacjom. Musimy traktować się nawzajem z szacunkiem i rozumieć jedną prawdę, sprawdzoną w całej naszej wspólnej historii: kiedy Ukraińcy i Polacy połączą swoje wysiłki i efektywnie wykorzystają potencjał swoich krajów, uzupełnią się, wtedy oba nasze narody zwyciężą, staną się silniejsze i odniosą sukces. A gdy wpadniemy w wir wzajemnych negatywnych emocji, niepotrzebnych sporów, nieuczciwej konkurencji, przegrywamy sami, a Kreml się cieszy. To już miało miejsce w naszej historii i jestem pewien, że wyciągnęliśmy właściwe wnioski, aby nie powtórzyć błędów” – stwierdził Zwarycz.
Jak podała agencja, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w Polsat News, że Ukraina nie przystąpi do Unii Europejskiej bez rozwiązania problemu tragedii na Wołyniu.
Szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz w komentarzu dla Ukrinform zauważył, że wizję problematycznych kwestii historycznych w stosunkach polsko-ukraińskich powinno wyrażać środowisko zawodowe w formie konkretnych propozycji.