Zakaz organizacji religijnych powiązanych z Federacją Rosyjską - Poturajew wyjaśnił, w jaki sposób odkrywane są powiązania
W komentarzu dla Ukrinform poinformował o tym deputat, szef Komisji ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Rady Najwyższej Mykyta Poturajew.
„Dzisiaj nasza komisja rzeczywiście zarekomendowała parlamentowi przyjęcie w drugim czytaniu projektu ustawy o zakazie działalności organizacji religijnych związanych z Federacją Rosyjską na Ukrainie. Warto podkreślić, że w tym projekcie ustawy nie chodzi o zakaz działalności organizacji religijnych, ale o zakaz ich powiązań z krajem agresorem” – powiedział.
Polityk podkreślił, że głównym celem dokumentu jest zapewnienie, że ukraińskie organizacje religijne nie mają powiązań i nie są posłuszne organizacjom religijnym będącym w rzeczywistości częścią rosyjskiego reżimu.
„Oczekuje się, że Państwowa Służba Ukrainy ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia (DESS). przeprowadzi badania na temat powiązań tej organizacji religijnej z krajem agresorem” – wyjaśnił Poturajew.
Parlamentarzysta sprecyzował, że Polityka Państwa może przeprowadzić takie badanie na własny wniosek, jeśli widzi ku temu podstawy, na wniosek władz centralnych, samorządowych, organizacji publicznych. W szczególności zostanie przeprowadzone badanie organizacji w celu ustalenia powiązań organizacji religijnej z Federacją Rosyjską.
Jak zauważył przewodniczący komisji parlamentarnej, na podstawie wyników badania DESS sporządzi zarządzenie, na podstawie którego organizacje religijne będą zobowiązane do zerwania więzi z państwem agresorem. Jeżeli zostanie stwierdzone naruszenie, ale wymagania nakazu nie zostaną spełnione w ciągu 30 dni, DESS musi zwrócić się do sądu.
Jednakże zgodnie ze zaktualizowaną wersją projektu ustawy, organizacja religijna ma prawo odwołać się od decyzji Polityki Państwa na drodze pozasądowej.
„DESS może unieważnić swoją decyzję, jeśli organizacja religijna przedstawi przekonujące argumenty, przedstawi dokumenty i udowodni, że nie jest powiązana ani nie ma powiązań w Federacji Rosyjskiej” – wyjaśnił Poturajew.
Według niego tekst dokumentu przed drugim czytaniem uwzględniał wszystkie uwagi i punkty kontrowersyjne dotyczące sądowej kontroli spraw: „W szczególności w pierwszej wersji projektu ustawy nie wskazano, w których sądach tego typu sprawa powinna zostać rozpatrzona, to znaczy organizacja mogłaby zwrócić się do dowolnego sądu rejonowego i odwołać się od decyzji DESS nieskończoną liczbę razy.”
„Obecnie proponuje się, aby rozpatrywanie takich spraw przenieść na wysoki szczebel kontroli sądowej, tak aby były rozpatrywane przez sądy wyższej instancji” – podkreślił poseł ludowy.
Jednocześnie nowa wersja projektu ustawy zawiera poprawki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, które przewidują zakończenie działalności organizacji religijnej w przypadku skazania jej przywódcy za współpracę lub zdradę stanu.
„Według prawa ukraińskiego każda organizacja religijna, wspólnota może samodzielnie decydować, pod jaką jurysdykcją przebywa. Obecnie znaczna część wspólnot wyznaniowych chce zmienić Kościół, do którego należy, jednak dokonanie takiej zmiany jest dość trudne. Mogą również zaistnieć dodatkowe okoliczności, które komplikują ten proces. W projekcie ustawy proponujemy znaczne uproszczenie procedury przejściowej” – zauważył Poturajew.
Ponadto poinformował, że projekt ustawy zawiera deklarację polityczną potępiającą Rosyjską Cerkiew Prawosławną, zakazującą jej działalności na terytorium Ukrainy i wyjaśniającą przyczyny takiego zakazu.
„Przyjęcie ustawy umożliwi skuteczną walkę z wrogą propagandą, ale nie przewiduje ucisku na tle religijnym” – podkreślił szef komisji parlamentarnej.
Dodał, że rozpatrzenie projektu ustawy w drugim czytaniu na sali obrad parlamentu spodziewane jest na przełomie marca i kwietnia.
Poturajew wyraził przekonanie, że dokument jest w stanie przywrócić harmonię polityczną pomiędzy różnymi frakcjami i ugrupowaniami parlamentarnymi.
„Mam nadzieję, że w tej sprawie parlament zjednoczy się i przyjmie ustawę w całości. W tym projekcie ustawy nie chodzi o zakaz kościołów, nie o prześladowania na tle religijnym, ale o zakaz powiązań organizacji religijnych Ukrainy z morderczym państwem, jakim jest Federacja Rosyjska. Jestem przekonany, że wprowadzenie w życie ustawy pomoże oczyścić sferę religijną Ukrainy ze zwolenników ideologii rosyjskiej, a także zakończyć proces przywracania narodowi ukraińskiemu na własność jej własności – Ławry Kijowsko-Peczerskiej” – podsumował Poturajew.
Jak podaje Ukrinform, 19 października Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zakazie działalności organizacji religijnych związanych z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym na Ukrainie.
5 marca Komisja Rady Najwyższej ds. polityki humanitarnej i informacyjnej zarekomendowała parlamentowi przyjęcie projektu ustawy w drugim czytaniu.