Formuła pokojowa - w spotkaniu grupy roboczej wzięli udział dyplomaci 43 krajów
O tym informuje strona internetowa głowy państwa, podaje Ukrinform.
„Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak odbył drugie spotkanie grupy roboczej nr 9, która pracuje nad realizacją dziewiątego punktu ukraińskiej formuły pokojowej „Niedopuszczenie do eskalacji wojny i powtórzeniu agresji” – czytamy w komunikacie.
Jermak zauważył, że w porównaniu do spotkania założycielskiego grupy roboczej liczba jej uczestników wzrosła ponad dwukrotnie. W drugim spotkaniu uczestniczyli ambasadorowie i przedstawiciele dyplomatyczni 43 krajów (na żywo i online), w tym przedstawiciele krajów Globalnego Południa, a także eksperci zagraniczni i ukraińscy.
Do grupy roboczej ds. dziewiątego punktu Formuły Pokojowej przystąpiły: Australia, Austria, Argentyna, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Wielka Brytania, Grecja, Gruzja, Dania, Estonia, Izrael, Irlandia, Hiszpania, Włochy, Kanada, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Mołdawia, Holandia, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Republika Południowej Afryki, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, USA, Turcja, Finlandia, Francja, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Chile, Szwecja, Szwajcaria , Japonii, a także Unii Europejskiej. Ponadto zaangażowani byli przedstawiciele środowisk eksperckich z szeregu krajów.
„Punkt dziewiąty Formuły Pokoju dotyczy zapobiegania eskalacji wojny i powtórzeniu agresji. Jest to znacznie szersze pojęcie niż gwarancje bezpieczeństwa. Chcemy, aby nasza Formuła stała się globalna: aby każdy inny kraj mógł skorzystać z naszego doświadczenia, wyciągnąć wnioski, skorzystać z naszych narzędzi i gotowych rozwiązań” – powiedział szef Kancelarii Prezydenta.
Przypomniał, że od poprzedniego spotkania do Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa państwu ukraińskiemu przystąpiło ponad 30 krajów, Ukrainie przedłożono do rozpatrzenia pięć projektów dokumentów dwustronnych, rozpoczęło się osiem konsultacji dwustronnych, a ponad ponad 15 krajów wyraziło gotowość do szybkiego rozpoczęcia negocjacji dwustronnych.
„W ramach wspólnej pracy musimy odpowiedzieć na pytanie, jak przekazać potencjalnemu agresorowi wyraźny sygnał i skłonić go do zastanowienia się dwa razy, zanim złamie prawo międzynarodowe. Cena groźby musi być zbyt wysoka, cena agresji nie do zniesienia, a odpowiedzialność nieunikniona” – podkreślił Jermak.
Zauważył poważny postęp w poszerzaniu kręgu uczestników, geografii reprezentacji, opracowaniu odrębnych dokumentów tematycznych i zaangażowaniu ekspertów, a także wyraził nadzieję, że wkrótce zostanie ustalona ostateczna lista współprzewodniczących tej grupy roboczej. W tym formacie grupa będzie kontynuować aktywną pracę zarówno po regularnym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, które odbędzie się za kilka dni w Davos, jak i po Światowym Szczycie Pokojowym.
„Z każdym spotkaniem jesteśmy coraz bliżej Światowego Szczytu Pokojowego. Formuła Pokoju stała się międzynarodową platformą pokojową i ramami dla przywrócenia prawa międzynarodowego i wielostronnego systemu bezpieczeństwa. Sprawiedliwy, silny i trwały pokój jest możliwy tylko wtedy, gdy będziemy współpracować” – podkreślił szef Kancelarii Prezydenta.
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żołkwa powiedział uczestnikom spotkania, że została już opracowana filozofia i ramy koncepcyjne Grupy Roboczej nr 9, do której przedstawiciele zaangażowanych krajów, w szczególności nowi członkowie grupy, będą mogli w przyszłości składać swoje propozycje.
„Bardzo ważna jest praca nad skutecznym systemem bezpieczeństwa i skutecznymi narzędziami, które można by zastosować w mechanizmie gwarancji bezpieczeństwa” – zauważył Żołkwa.
Zauważył też, że działania tej grupy będą wykraczać daleko poza kwestię czysto gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.
„Dzisiaj nie ma na świecie kraju, którego nie dotknęłaby wojna rosyjska. Każdy odczuwa jego negatywne skutki. Dlatego zjednoczyliśmy się w tak reprezentatywnej liczbie wokół kluczowego punktu ukraińskiej formuły pokojowej, której celem jest nie tylko przyspieszenie zwycięstwa Ukrainy i zakończenie wojny, ale także zapobieżenie powtórzeniu się w przyszłości podobnych agresji w w jakimkolwiek innym zakątku świata” – powiedział Żołkwa.
Zastępca szefa Urzędu Głowy Państwa zaapelował o dalsze poszerzanie grona uczestników grupy. „Do udziału w tym punkcie zapraszamy wszystkie państwa, które respektują prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych, a jest to obecnie większość krajów w świecie demokratycznym. Oczywiście nie ma wśród nich miejsca dla Rosji, która łamie absolutnie wszystkie normy międzynarodowe, które można złamać” – zauważył.
Podczas spotkania uczestnicy omówili priorytety dalszej pracy, indywidualne kwestie organizacyjne oraz oczekiwania wobec zbliżającego się spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców dyplomatycznych przywódców państw w Davos. Po inauguracyjnym Światowym Szczycie Pokojowym na terytorium jednego z krajów współliderów wymienionych w punkcie dziewiątym odbędzie się tematyczne międzynarodowe wydarzenie poświęcone zapobieganiu eskalacji wojny i powtórzeniu agresji, podczas którego zostaną wykorzystane ustalenia tej grupy roboczej.
Jak podaje Ukrinform, w połowie stycznia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Szwajcarii odbędzie się spotkanie doradców głów państw, którego celem będzie omówienie ukraińskiej formuły pokojowej.
W dniach 28-29 października 2023 r. na Malcie odbył się trzeci szczyt na szczeblu doradców ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego dotyczący ukraińskiej formuły pokojowej.