Polska udzielała i będzie udzielać pomocy Ukrainie, rząd kraju przygotowuje dodatkowe formy pomocy dla Kijowa
Jak zauważył szef polskiego rządu, Ukraina od 1000 dni cierpi z powodu rosyjskiej agresji, która „zaszokowała cały świat”.
Zauważył, że od pierwszych dni rosyjskiej inwazji miliony Ukraińców i Ukraińców znalazły schronienie w Polsce.
„My jako państwo polskie, od pierwszych dni wojny wspieramy Ukrainę w jej bohaterskiej walce z rosyjskim agresorem. Dziś na Radzie Ministrów będziemy rozmawiać o dalszych formach wsparcia dla Ukrainy” – podkreślił Tusk.
Szef polskiego rządu podkreślił, że każdy powinien zdać sobie sprawę, że naród ukraiński jest „wyczerpany tą wojną i dokonuje straszliwych poświęceń”.
Zaznaczył, że nawet w Polsce „czasami trudno jest unieść część ciężaru, jaki jest konsekwencją tej wojny”.
Tusk podkreślił, że państwo polskie robi wszystko, co w jego mocy, aby „w miarę możliwości usunąć zagrożenie wojną z granic Polski”.
Jednocześnie podkreślił, że polska pomoc dla Ukrainy to nie tylko przejaw solidarności z Ukrainą, ale „bardzo zimna i racjonalna kalkulacja”.
„Właściwie jest to także sposób na uniknięcie wojny bliżej granic Polski, czyli na granicach Polski. Wspierając Ukrainę, chronimy polskie granice” – podkreślił szef polskiego rządu.
Tusk podkreślił, że tysięczny dzień od rozpoczęcia wojny to odpowiedni moment, aby wezwać wszystkich, po obu stronach granicy ukraińskiej i polskiej, do „maksymalnego wzajemnego zrozumienia”.
„...Do polityków i obywateli Ukrainy i Polski – aby pomimo tego, jak wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni tym konfliktem i tą niepewnością, strachem i ciężarami, które na nas spadają, abyśmy nie marnowali tej jednej dobrej strony tej okropności konfliktu – niezwykłej solidarności obu narodów” – podkreślił Tusk.
Dodał, że czasami Polacy i Ukraińcy mają odmienne poglądy i różne sprawy, są kwestie historyczne, które wymagają rozwiązania i Polska będzie w tej kwestii konsekwentna.
„Ale nie pozwólmy nikomu zniszczyć tego fundamentu naszego przyszłego bezpieczeństwa i stabilności w całym regionie, bo nie ulega wątpliwości, że ta przyjaźń i solidarność, wykute w ogniu walki Ukrainy z Rosją, pomiędzy Polakami i Ukraińcami, są bezcenne, „Podkreślił Tusk.
Dodał, że „solidny fundament solidarności i wzajemnego zrozumienia między Polską a Ukrainą to bezcenny dar na przyszłość”.
Tusk powiedział także, że na wtorkowym posiedzeniu rządu powinna zapaść decyzja o budowie przedsiębiorstw na dużą skalę i zwiększeniu produkcji amunicji w istniejących polskich fabrykach przemysłu obronnego.
Jak podał Ukrinform, podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie ministrów spraw zagranicznych „Trójkąta Weimarskiego Plus” (Polski, Niemiec, Francji i Włoch) szef MSZ RP Radosław Sikorski powiedział, że największe kraje UE są gotowe wziąć na siebie większy ciężar wsparcia militarnego i finansowego dla Ukrainy.