Przywódcy krajów Europy Północnej - Putin nie powinien wygrać wojny
Takie oświadczenie wydał norweski premier Jonas Gahr Støre na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz szefami rządów Danii, Islandii, Finlandii i Szwecji w Oslo – podaje korespondent Ukrinform.
„Dziś rano odbyliśmy dyskusję na temat tego, jak możemy kontynuować i zwiększać nasze wsparcie dla Ukrainy w tym bardzo krytycznym momencie jej walki o wolność. Zapewnimy pomoc zarówno militarną, jak i gospodarczą i humanitarną. Ale teraz chcemy porozmawiać o wsparciu politycznym, o przesłaniu ludności krajów Europy Północnej i społeczności: chcemy wspólnie pomóc Ukrainie i Ukraińcom w walce o wolność” – powiedziała Jonas Gahr Støre.
Przypomniał dzisiejszy atak rakietowy Federacji Rosyjskiej na ukraińskie miasta.
„Chcemy, aby nasze wsparcie wojskowe pomogło obronić Ukrainę, zwłaszcza przed rakietami, które ją obecnie atakują. I będziemy kontynuować to silne wsparcie w przyszłości” – zapewnił szef norweskiego rządu.
Premier Danii Mette Frederiksen z kolei podkreśliła, że jej kraj wspiera Ukrainę od początku inwazji na pełną skalę i teraz nadszedł moment, w którym Ukraina musi zdobyć wszystko, czego potrzebuje, aby kontynuować walkę – zarówno dziś, jak i jutro i w latach następnych.
„Współpracujemy z sojusznikami i partnerami, aby podjąć długoterminowe zobowiązania. Putinowi nie wolno wygrać tej wojny. Zdecydowanie stoimy razem z Ukrainą” – zapewniła Frederiksen.
Premier Szwecji Ulf Kristersson zauważył w swoim przemówieniu, że obecna sytuacja jest „bardzo poważna”.
„To krytyczny moment, by zapewnić Ukrainie krótko - i długoterminowe wsparcie. Na krótką metę potrzebna jest pomoc, która będzie potrzebna zimą. Szwedzki rząd uzgodnił pakiet zimowy dla sektora cywilnego Ukrainy, a w dłuższej perspektywie będziemy wspierać także Ukrainę” – powiedział Kristersson.
Jak podaje Ukrinform, prezydent Wołodymyr Zełenski przybył do Norwegii po wizycie w USA.
Wraz z przywódcami Norwegii, Danii, Islandii, Finlandii i Szwecji omawiał na szczycie wzmocnienie współpracy obronnej oraz współpracy politycznej i gospodarczej.