Parlament Europejski wzywa kraje UE do rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą

Parlament Europejski wzywa kraje UE do rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą

Ukrinform
Europosłowie wezwali szefów państw i rządów krajów europejskich do podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie Ukrainy i rozpoczęcia z nią negocjacji w sprawie członkostwa w UE.

Jak podaje strona internetowa Parlamentu Europejskiego, posłowie przyjęli odpowiednią uchwałę, za którą głosowało 486 polityków europejskich, 99 było przeciw, kolejnych 58 wstrzymało się od głosu, podaje Ukrinform.

„Posłowie wezwali Radę Europejską na posiedzeniu w dniach 14–15 grudnia do podjęcia decyzji i rozpoczęcia negocjacji w sprawie rozszerzenia z Ukrainą i Republiką Mołdawii. Pod warunkiem podjęcia pewnych kroków w dziedzinie reform takie negocjacje akcesyjne powinny zostać otwarte także z Bośnią i Hercegowiną, a Gruzja powinna otrzymać status kraju kandydującego” – czytamy w komunikacie.

Jak zauważono, posłowie do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjęli fakt, że wiele krajów wykazuje zainteresowanie przystąpieniem do Unii Europejskiej, mając jednocześnie świadomość, jak poważne wysiłki wymagają przygotowania do takiego członkostwa. Z zadowoleniem przyjęli także pragnienie Armenii zbliżenia się do Unii Europejskiej.

W rezolucji wzywa się UE do ustalenia jasnych harmonogramów zakończenia negocjacji akcesyjnych przez kraje kandydujące do końca obecnej dekady.

Jednocześnie posłowie podkreślili, że nie może być mowy o „szybkiej ścieżce” do członkostwa, ponieważ kraje kandydujące muszą w pełni spełnić kryteria kopenhaskie i wykazać się znaczącymi i długoterminowymi zobowiązaniami w dziedzinie demokracji, praworządności, praw człowieka , poszanowanie i ochrona mniejszości, w reformach gospodarczych itp.

„Biorąc pod uwagę agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie (proces), rozszerzenie nabiera jeszcze większego znaczenia strategicznego, jest jednym z najpotężniejszych narzędzi geopolitycznych, którymi UE dysponuje… Posłowie nazwali to strategiczną inwestycją w pokój i

bezpieczeństwo, jak a także motorem (ekspansji) demokracji i wartości europejskich na całym kontynencie” – podkreśla komunikat.

Członkowie Parlamentu Europejskiego osobno wzywali do wprowadzenia w przyszłym składzie Komisji Europejskiej stanowiska Europejskiego Komisarza ds. Rozszerzenia i zapewnienia wyraźnego oddzielenia problemów w stosunkach dwustronnych między krajami od polityki rozszerzenia UE.

„Posłowie zdecydowanie potępili wypowiedzi Premiera Węgier dotyczące otwarcia negocjacji w sprawie członkostwa z Ukrainą, a także zmiany w polityce tego kraju wobec Kosowa. „Wypowiedzi Orbána utrudniają proces rozszerzenia UE” – ostrzegli posłowie, przypominając Radzie UE o potencjalnie negatywnych konsekwencjach przekazania Węgrom przewodnictwa w Radzie UE w lipcu 2024 roku.

W rezolucji podkreślono także potrzebę wewnętrznych reform w UE, które powinny być kontynuowane równolegle z procesem rozszerzenia. Powinno to dać UE możliwość skutecznej integracji nowych członków, w tym wprowadzenia mechanizmów głosowania większością kwalifikowaną. Zasadę taką należy stosować w szczególności przy podejmowaniu decyzji w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE, a także w obszarach związanych z procesem rozszerzenia.

Jak informowaliśmy, w dniach 14-15 grudnia w Brukseli odbędzie się spotkanie szefów państw i rządów krajów UE, na którym powinny zostać omówione kwestie o dużym znaczeniu dla Ukrainy. Chodzi o decyzję UE o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Ukrainą i przeznaczeniu 50 miliardów euro w budżecie UE na lata 2024-2027 na utworzenie tzw. Funduszu Ukraińskiego, który zapewni Ukrainie stabilność finansową w warunkach wojennych i pomoże w odbudowie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-