„Bankowa” opowiedziała, co uzgodnili Zełenski i Merkel
„Rozmówcy zgodzili się co do konieczności skoordynowania wysiłków społeczności międzynarodowej w kwestii lokalizacji zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej oraz zachowania polityki sankcji" - czytamy w oświadczeniu.
Odnotowano, że prezydent Ukrainy poinformował kanclerz o sytuacji bezpieczeństwa w Donbasie, a także o działaniach podjętych przez Ukrainę w celu osiągnięcia pokoju. Rozmówcy zauważyli potrzebę kontynuowania pracy w formacie normandzkim.
PO zwrócił uwagę, że Zełenski podziękował Angeli Merkel za jej wieloletnie wsparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz aktywną pozycję w negocjacjach w formacie normandzkim.
Omówiono także kryzys migracyjny na granicach krajów UE z Białorusią.
„Rozmówcy zwrócili uwagę na znaczenie koordynacji działań między Ukrainą a Unią Europejską w celu zapobieżeniu wykorzystania kryzysu migracyjnego do destabilizacji sytuacji w Unii Europejskiej i na Ukrainie” – poinformowała służba prasowa prezydenta.
Wcześniej rzecznik rządu niemieckiego Steffen Seibert powiedział, że p.o Kanclerz Niemiec Angela Merkel zatelefonowała do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Rozmówcy omówili sytuację bezpieczeństwa na granicy ukraińsko-rosyjskiej i na wschodniej Ukrainie oraz wymienili poglądy na temat sytuacji na granicy białorusko-unijno-ukraińskiej.
Przypomnijmy, 21 listopada szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Kyryło Budanow powiedział „Military Times”, że Rosja skoncentrowała w pobliżu granic Ukrainy ponad 92 000 żołnierzy i nie wykluczył ataku ze strony Rosji na przełomie stycznia i lutego 2022.
av