Słowacja wznawia stosunki z Ukrainą – premier Heger wymienia osiem obszarów
Heger zauważył, że Ukraina jest nie tylko sąsiadem, ale także dobrym przyjacielem, dlatego strona słowacka stara się, aby współpraca z Ukrainą była intensywna i konkretna. W tym celu Słowacja od kilku miesięcy przygotowuje pakiet mający na celu rozwój i pomyślność stosunków między obydwoma krajami.
Premier stwierdził, że pakiet ten można podzielić na trzy części: wdrożenie Umowy Stowarzyszeniowej z UE, reformę komisji międzyrządowych oraz rozwój regionalny.
„Ten pakiet jest właściwie wynikiem bardzo konsekwentnego i uważnego przeanalizowania naszych wzajemnych relacji. Jak powiedziałem, mieliśmy rząd, który tak naprawdę nie dbał o takie relacje, więc były trochę zaniedbane. Mój rząd zdecydował się zmienić tę sytuację i dlatego bardzo się cieszę, że przy tej okazji mogę rozpocząć aktywną współpracę. Wznawiamy ją i chcemy, żeby odczuli to obywatele” – powiedział premier.
„Kiedy analizowaliśmy takie relacje, doszliśmy do wniosku, że konieczne jest wyciągnięcie pewnego wniosku, w którym rząd słowacki mógłby pomóc i wesprzeć Ukrainę w określonych momentach” – powiedział Heger.
W szczególności wyznaczono 8 obszarów współpracy :
-
zgodność wyrobów przemysłowych i uznawanie zgodności z normami, co ma znaczenie dla rozwoju wzajemnego handlu;
-
usługi łączności elektronicznej i telekomunikacyjne, których celem jest komunikacja bez roamingu między krajami;
-
energia;
-
Zielone porozumienie i ochrona środowiska;
-
współpraca finansowa i walka z oszustwami;
-
rolnictwo, środki fitosanitarne, środki higieniczne;
-
polityka socjalna;
-
stosunki pracy i zintegrowane zarządzanie granicą.
Heger dodał, że słowacki rząd poważnie podchodzi do współpracy z Ukrainą, o czym świadczy fakt, że w pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewają się podsumować pracę i wizytę Szmyhala.
Osobno premier skupił się na kwestiach mniejszościowych i współpracy regionalnej, która obejmuje obwody zakarpackie, iwanofrankowski i lwowski ze strony Ukrainy oraz koszycki i preszowski ze strony Słowacji.
„Aby nie była to tylko deklaracja, chcemy wykorzystać wszystkie instrumenty finansowe, które mogą pomóc w rozwoju tych regionów i aktywnie ze sobą współpracować” – powiedział premier Słowacji.
Przypomnijmy, premier Ukrainy Denis Szmyhal jest w podróży służbowej na Zakarpacie 12 listopada. Przyjechał tam również jego słowacki odpowiednik Eduard Heger. Po spotkaniu szefowie rządów podpisali wspólne oświadczenie w sprawie perspektyw współpracy obu krajów.
av