Kuleba wydzielił 10 nowych postanowień oświadczenia ze szczytu Ukraina-Unia Europejska
Kuleba powiedział, że jest usatysfakcjonowany wspólnym oświadczeniem po szczycie, które zawiera ważne i mocne sformułowania oraz wydzielił 10 zasadniczo nowych postanowień.
W szczególności po raz pierwszy w ostatnich latach potwierdzono jeden z głównych celów Umowy Stowarzyszeniowej – dalszą integrację Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE, który jest podstawą integracji gospodarczej z Unią Europejską oraz zostało docenione powstanie Trio Stowarzyszonego, Minister zaznaczył również, że format ten przezwyciężył sceptycyzm, za który Mołdawia i Gruzja są wdzięczne Ukrainie. Uważa, że jest to szczególnie ważne w przededniu szczytu Partnerstwa Wschodniego.
Ponadto minister spraw zagranicznych podkreślił poparcie UE dla ukraińskich reform, w tym ustawodawstwa antyoligarchicznego; włączenie do wspólnego oświadczenia szczytu Ukraina-UE szczegółowych postanowień dotyczących wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a mianowicie badania możliwości wsparcia Ukrainy w zakresie zawodowego szkolnictwa wojskowego oraz zainteresowania uczestnictwem w niektórych projektach PESCO.
Kuleba zwrócił też uwagę na gotowość do rozpoczęcia rewizji taryf celnych i ambitnie zaktualizowanej Umowy stowarzyszeniowej; świętowanie postępów na drodze do „podróży bezwizowej”; potwierdzenie integracji Ukrainy z unijną siecią ENTSO-E oraz silne wsparcie dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w walce z rosyjskim szantażem energetycznym.
„UE jest gotowa współpracować z nami, aby przeciwdziałać wykorzystaniu gazu jako broni energetycznej, a szczególnie ważne jest, aby w zamkniętej części negocjacji i publicznie UE potwierdziła, że trzeci pakiet energetyczny zostanie zastosowany do PP-2. To było jedno z postulatów Ukrainy, na co konsekwentnie nalegaliśmy” - skomentował minister bezpieczeństwa energetycznego.
Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił także wyraźne potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz pełne poparcie Platformy krymskiej i gotowość UE do prac nad realizacją zapisów jej deklaracji.
„Tak szczegółowe sformułowania UE były trudne do wyobrażenia kilka lat temu” – powiedział Kuleba, komentując potępienie przez Unię Europejską agresji Rosji.
Przypomnijmy, 12 października w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali wspólne oświadczenie po szczycie Ukraina-UE, w którym UE potwierdziła swoje zobowiązanie do wzmocnienia politycznego poparcia stowarzyszeń Ukrainy dla suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego.
av