
Ukraina i Polska gotowe na rozszerzenie handlu produktami rolnymi
O tym rozmawiano podczas spotkania ministra polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Witalija Kowala z ministrem rolnictwa Polski Czesławem Siekierskim i przedstawicielami polskich organizacji rolniczych – informuje Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Polityki Rolnej.

Podczas spotkania uczestnicy dyskutowali na temat rozwoju ukraińsko-polskiego handlu produktami rolnymi.
„Polska ma znaczny popyt na produkty ekologiczne, pasze białkowe, rzepak i śrutę sojową. Ukraińscy producenci rolni są gotowi zwiększyć dostawy, co nie tylko wesprze polską hodowlę zwierząt gospodarskich, ale także wzmocni partnerstwo gospodarcze między krajami” – czytamy w raporcie.
Witalij Kowal podkreślił, że Ukraina i Polska mają wspólne cele, na podstawie których możliwe jest zbudowanie efektywnego modelu współpracy ukraińskich producentów rolnych z UE.

Dlatego też ukraiński minister, jego polski kolega oraz przedstawiciele stowarzyszeń rolniczych skupili się na kluczowych wyzwaniach i możliwościach współpracy. W szczególności w kwestii ciągłości eksportu ukraińskich produktów rolnych.
„Koniec autonomicznych preferencji handlowych 5 czerwca oznacza, że Ukraina musi teraz jasno zrozumieć dalsze warunki dostępu do rynku UE. „Polska, która obecnie sprawuje prezydencję w Radzie UE, ma wszelkie szanse, aby stać się liderem w tym procesie” – podkreślił Kowal.

Uczestnicy spotkania nie pominęli również kwestii dostosowania ukraińskiego ustawodawstwa rolnego do standardów UE. Kowal podkreślił, jak ważne jest uczynienie tego procesu korzystnym dla ukraińskich i europejskich producentów rolnych, natomiast polscy partnerzy podzielili się swoimi doświadczeniami we wdrażaniu nowych przepisów technicznych.
Strony rozmawiały także o poszerzeniu rynków i wspólnych innowacjach, gdyż wymiana doświadczeń, wprowadzanie technologii i ekspansja rynków pomogą uczynić rolnictwo obu krajów bardziej zrównoważonym i konkurencyjnym.
Jak podano, w 2024 r. obroty handlowe między Ukrainą a Polską wyniosły 11,7 mld dolarów, z czego 4,6 mld dolarów stanowił eksport towarów krajowych.