
MFW odroczył cztery strukturalne zagadnienia dla Ukrainy i dodał nowe - Hetmancew
Poinformował o tym na Telegramie Danyło Hetmancew, przewodniczący Komitetu ds. Finansów, Podatków i Polityki Celnej Rady Najwyższej.
„Podczas ostatniego przeglądu programu EFF Memorandum w sprawie polityki gospodarczej i finansowej uległo zauważalnym zmianom. Terminy dla 4 istniejących strukturalnych zagadnień zostały przesunięte, co wskazuje na opóźnienia w realizacji programu EFF i postępie reform” – zauważa Hetmancew.
W szczególności odroczono powołanie nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Ekonomicznego z końca lutego na koniec lipca 2025 r., a także przełożono z maja na wrzesień 2025 r. przedłożenie projektu ustawy o ryzyku krytycznych podmiotów trzecich w sektorze finansowym.
Zmiany w Kodeksie postępowania karnego mające na celu wzmocnienie walki z korupcją, w szczególności w kontekście uchylenia tzw. „poprawek Łozowych”, zostały również przełożone z grudnia 2024 r. na lipiec 2025 r. Hetmancew podkreślił, że ta strukturalne zagadnienie jest przenoszone po raz trzeci.
Ponadto publikację raportu zewnętrznego audytu skuteczności Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy przesunięto z lutego na lipiec 2025 r.
Jednocześnie dodano cztery nowe zagadnienia strukturalne: opracowanie planu operacyjnego wdrożenia strategii informatycznej Państwowej Służby Podatkowej i Państwowej Służby Medycznej w ramach realizacji Narodowej Strategii Dochodowej – do końca września 2025 r.; przyjęcie strategii sektorowych zgodnych z nową strategią zarządzania inwestycjami publicznymi – do końca grudnia 2025 r.
Do nowych kamieni milowych należy również przeprowadzenie niezależnego audytu kwalifikacji zawodowych i reputacji biznesowej KRS - do końca czerwca 2025 r. oraz przegląd procedury wyboru i powoływania członków rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych - do końca sierpnia 2025 r.
„Na kolejny, ósmy przegląd, który najprawdopodobniej odbędzie się w lipcu, zostaną zaproponowane zagadnienia reform strukturalnych, których wdrożenie nastąpi w połowie tego roku” – przewiduje Hetmancew.
Zauważył, że nie powinno być większych problemów z osiągnięciem większości celów strukturalnych. Istnieją jednak możliwe trudności ze strony Narodowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz potencjalne opóźnienia w mianowaniu nowego szefa Służby Celnej do końca czerwca. Hetmancew uważa, że inne zobowiązania, zwłaszcza składanie deklaracji budżetowej i projekt ustawy o sprawozdawczości podatkowej dla operatorów platform cyfrowych, są dość realistyczne do spełnienia.
Jak podawał Ukrinform, 28 marca Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdził kolejną transzę środków dla Ukrainy – w wysokości 400 mln dolarów.
W ciągu prawie dwóch lat istnienia programu Ukraina pomyślnie zakończyła sześć przeglądów – jest to pierwszy taki przypadek w historii współpracy z MFW. Pozwoliło to budżetowi państwa przyciągnąć około 9,8 miliarda dolarów z 15,5 miliarda dolarów przewidzianych w programie na lata 2023–2027.