
W Warszawie odbyło się Forum Ekonomiczne Trójkąta Lubelskiego
Jak podaje korespondent Ukrinformu, podczas forum przedstawiciele biznesu z krajów Trójkąta Lubelskiego (Ukraina, Polska, Litwa) omawiali perspektywy współpracy w sferze gospodarczej, energetycznej, infrastrukturalnej i bezpieczeństwa.
W swoim przemówieniu Czernyszow podkreślił, że format Trójkąta Lubelskiego jest niezwykle ważny dla Europy oraz dla podmiotowości Ukrainy, Polski i Litwy.
„Jesteśmy przekonani, że Trójkąt Lubelski nie jest tylko formą współpracy regionalnej, ale symbolem naszej jedności i dążenia do wspólnej europejskiej przyszłości. Ten format już udowodnił swoją skuteczność, gdyż udało się w nim osiągnąć wiele wysokiej jakości wyników w zakresie koordynacji kwestii bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. „Jestem przekonany, że będziemy rozwijać współpracę w tym samym tempie i z taką samą dynamiką” – podkreślił wicepremier Ukrainy.
Podziękował Polsce i Litwie za pomoc gospodarczą, humanitarną i wojskową oraz za to, że miliony obywateli Ukrainy znalazło schronienie w tych krajach.

Czernyszow podkreślił, że Ukraina jest gotowa rozszerzyć współpracę z Warszawą i Wilnem w dziedzinie infrastruktury, inwestycji i technologii.
Podziękował także stronie polskiej za bardzo dobrą jakość obrad Ukraińsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji Gospodarczej, które odbyły się w czwartek z udziałem delegacji obu krajów.
„Zmieniamy nasze podejście: komisja istnieje od 20 lat, a 10 jej posiedzeń już się odbyło”. Uważam, że ten rytm jest niewystarczający, musimy iść naprzód. W tym roku planujemy kolejne spotkanie w Kijowie, mamy nadzieję, że odbędzie się ono w warunkach stabilnego pokoju. „Możemy wiele zrobić razem, mamy fantastyczne możliwości wzmocnienia naszych gospodarek, infrastruktury, współpracy transgranicznej, energetyki itd.” – podkreślił Czernyszow.
Dodał, że dziś Polska i Litwa są „wiarygodnymi partnerami, którzy dają Ukraińcom pewność co do przyszłości”.
Z kolei polski minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że Polska „będzie kontynuować kompleksowe wsparcie dla Ukrainy”.
Według niego, polska prezydencja w Radzie UE będzie działać na rzecz zapewnienia Unii Europejskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, stabilnego i długoterminowego finansowania Ukrainy, a także udziału UE w powojennej odbudowie kraju.
„Naszym celem jest również rozwijanie polityki sankcyjnej Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi oraz walka z obchodzeniem tych sankcji” – podkreślił Paszyk.

Dodał, że rozszerzenie Unii Europejskiej kosztem Ukrainy jest dla Polski priorytetem, jak również priorytetem geopolitycznym dla całej Wspólnoty.
„Dlatego będziemy pracować nad utrzymaniem dynamiki procesu integracji europejskiej Ukrainy” – oświadczył polski minister.
Jak podała agencja, Kijów i Warszawa wspólnie zaapelują do krajów G7 o zorganizowanie w Polsce w 2026 roku Międzynarodowej Konferencji nt. Odbudowy Ukrainy.
Wicepremier i minister jedności narodowej Ołeksij Czernyszow oświadczył, że Ukraina i Polska są „bardzo blisko” otwarcia Centrum Jedności Ukraińskiej w Warszawie.