
Narodowy Bank podał przyczyny przyspieszenia inflacji w styczniu
Jak podaje Ukrinform, poinformował o tym Narodowy Bank Ukrainy w komentarzu na temat inflacji w styczniu 2025 r.
„Główną przyczyną odchylenia dynamiki cen od prognozy (NBP - red.) był istotniejszy wzrost zarówno administracyjnie regulowanych cen towarów i usług, jak i kosztów usług rynkowych, spowodowany dalszym wzrostem kosztów produkcji, w szczególności kosztów dostaw energii i pracy, a także zmianami podatkowymi i regulacyjnymi” - czytamy w komentarzu.
NBU odnotował, że ceny żywności surowej wzrosły o 11,8% w ujęciu rok do roku. Jednakże „roczny wzrost cen surowej żywności spowolnił w styczniu drugi miesiąc z rzędu”. Rekordowo ciepła pogoda w styczniu przyczyniła się do zwiększenia zapasów jaj i mleka; Podaż warzyw i owoców wzrosła ze względu na zwiększony import.
Wzrost cen przetworzonej żywności w styczniu wyniósł 15,9% w ujęciu rocznym. Przyspieszenie wzrostu cen tłumaczy się wzrostem cen zakupu surowców oraz kosztów produkcji przedsiębiorstw w odniesieniu do energii elektrycznej, siły roboczej i logistyki.
Ceny dóbr nieżywnościowych przyspieszyły do 4,3% r/r ze względu na różnice kursowe. Jednocześnie ceny odzieży i obuwia pozostały niższe niż przed rokiem.
Tempo wzrostu kosztów usług wyniosło 14,2% i również przyspieszyło w styczniu w porównaniu z grudniem. Częściowo wynika to ze wzrostu taryf operatorów telefonii komórkowej, aktualizacji listy płatnych usług medycznych i zmiany podejścia do wyliczania kosztów „ubezpieczenia OC”.
Ceny regulowane administracyjnie w styczniu wzrosły o 17,5% w ujęciu rocznym. Jednocześnie wzrosły koszty produktów objętych akcyzą ze względu na dalsze zmiany cen alkoholu, a wyroby tytoniowe stały się droższe, prawdopodobnie z powodu oczekiwanego wzrostu podatku akcyzowego.
Wzrost cen leków, materiałów medycznych i sprzętu medycznego przyspieszył z powodu zwiększonych kosztów produkcji. Wzrosły również koszty lokalnych połączeń telefonicznych.
Ceny paliw wzrosły o 12,1% w ujęciu rocznym. NBU tłumaczy wzrost cen w styczniu w porównaniu z grudniem wzrostem kosztów surowców, wzrostem podatku akcyzowego i problemami logistycznymi. Jednocześnie dalszy wzrost cen został zahamowany przez konkurencję pomiędzy sieciami stacji benzynowych.
Jak podano, Narodowy Bank spodziewa się, że inflacja powróci na stabilną ścieżkę spadkową w drugiej połowie 2025 r. i zbliży się do celu NBU wynoszącego 5%.