Komisja Europejska mianowała członków Rady Audytowej programu Ukraine Facility

Komisja Europejska mianowała członków Rady Audytowej programu Ukraine Facility

Ukrinform
Komisja Europejska zakończyła formowanie Rady ds. Audytu Instrumentów Finansowych na rzecz Ukrainy, powołując trzech doświadczonych ekspertów w dziedzinie kontroli finansowej i zarządzania.

Jak podaje Ukrinform, informację tę podało Ministerstwo Gospodarki.

Należy zaznaczyć, że w skład rady wchodzą: Marek Belka (przewodniczący) - były prezes Narodowego Banku Polskiego, specjalista w zakresie makroekonomii i zarządzania finansami; Geis de Vries (wiceprzewodniczący) – ekspert ds. audytu i kontroli z wieloletnim doświadczeniem w instytucjach finansowych UE; Gunnar Welzholz (członek zarządu) jest specjalistą ds. zarządzania finansami, który pracował w organizacjach międzynarodowych.

Nominacje te kończą proces formowania Komisji Kontroli, która wkrótce rozpocznie pełną działalność.

„Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za ścisłą współpracę i szczególną uwagę poświęconą skutecznej realizacji programu Ukraine Facility. Zakończenie tworzenia Audit Board jest ważnym krokiem w zapewnieniu przejrzystości i skutecznego wykorzystania wsparcia finansowego UE. Jako krajowy koordynator wdrażania programu, Ministerstwo Gospodarki Ukrainy pozostaje otwarte na interakcję z europejskimi partnerami” — powiedział pierwszy zastępca ministra gospodarki Ołeksij Sobolew.

Unia Europejska powołała Radę Audytorów w czerwcu 2024 r. Będzie ona działać do końca czerwca 2028 r. Misją Funduszu jest zapewnienie przejrzystości i efektywności pomocy finansowej w ramach Instrumentu na Ukrainie. Program przewiduje przeznaczenie 50 miliardów euro do budżetu Ukrainy na lata 2024-2027.

Rada wkrótce rozpocznie ocenę systemu kontroli finansowej. Komisja Europejska będzie regularnie informować o wynikach pracy Komisji Kontroli i publikować jej wnioski i zalecenia.

Jak podano, Instrument na rzecz Ukrainy to wsparcie finansowe dla Ukrainy ze strony UE w wysokości 50 mld euro, którego celem jest stabilizacja makroekonomiczna, odbudowa i modernizacja kraju w latach 2024-2027. Komisja Obrachunkowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu efektywności i przejrzystości wdrażania programu Instrumentów na Ukrainie.

Decyzja o uruchomieniu Instrumentu UE dla Ukrainy weszła w życie 1 marca 2024 r.

W 2024 r. Unia Europejska stała się największym darczyńcą dla Ukrainy, przekazując 17,3 mld dolarów w ramach instrumentu finansowego „Ukraina”.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-