
Komisja Europejska mianowała członków Rady Audytowej programu Ukraine Facility
Jak podaje Ukrinform, informację tę podało Ministerstwo Gospodarki.
Należy zaznaczyć, że w skład rady wchodzą: Marek Belka (przewodniczący) - były prezes Narodowego Banku Polskiego, specjalista w zakresie makroekonomii i zarządzania finansami; Geis de Vries (wiceprzewodniczący) – ekspert ds. audytu i kontroli z wieloletnim doświadczeniem w instytucjach finansowych UE; Gunnar Welzholz (członek zarządu) jest specjalistą ds. zarządzania finansami, który pracował w organizacjach międzynarodowych.
Nominacje te kończą proces formowania Komisji Kontroli, która wkrótce rozpocznie pełną działalność.
„Jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za ścisłą współpracę i szczególną uwagę poświęconą skutecznej realizacji programu Ukraine Facility. Zakończenie tworzenia Audit Board jest ważnym krokiem w zapewnieniu przejrzystości i skutecznego wykorzystania wsparcia finansowego UE. Jako krajowy koordynator wdrażania programu, Ministerstwo Gospodarki Ukrainy pozostaje otwarte na interakcję z europejskimi partnerami” — powiedział pierwszy zastępca ministra gospodarki Ołeksij Sobolew.
Unia Europejska powołała Radę Audytorów w czerwcu 2024 r. Będzie ona działać do końca czerwca 2028 r. Misją Funduszu jest zapewnienie przejrzystości i efektywności pomocy finansowej w ramach Instrumentu na Ukrainie. Program przewiduje przeznaczenie 50 miliardów euro do budżetu Ukrainy na lata 2024-2027.
Rada wkrótce rozpocznie ocenę systemu kontroli finansowej. Komisja Europejska będzie regularnie informować o wynikach pracy Komisji Kontroli i publikować jej wnioski i zalecenia.
Jak podano, Instrument na rzecz Ukrainy to wsparcie finansowe dla Ukrainy ze strony UE w wysokości 50 mld euro, którego celem jest stabilizacja makroekonomiczna, odbudowa i modernizacja kraju w latach 2024-2027. Komisja Obrachunkowa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu efektywności i przejrzystości wdrażania programu Instrumentów na Ukrainie.
Decyzja o uruchomieniu Instrumentu UE dla Ukrainy weszła w życie 1 marca 2024 r.
W 2024 r. Unia Europejska stała się największym darczyńcą dla Ukrainy, przekazując 17,3 mld dolarów w ramach instrumentu finansowego „Ukraina”.