Bundestag nie zagłosował w nocy nad dodatkowymi 3 mld euro dla Ukrainy

Bundestag nie zagłosował w nocy nad dodatkowymi 3 mld euro dla Ukrainy

Ukrinform
Obrady Bundestagu zostały przerwane w nocy z powodu niemożności osiągnięcia porozumienia przez posłów w sprawie sfinansowania dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Poinformował o tym korespondent Ukrinformu.

Po ożywionej debacie, która miała miejsce około godziny 00:30, spotkanie zamknięto przed terminem, a kolejną dyskusję odwołano i przełożono na inny termin.

Propozycja przeznaczenia dodatkowych 3 miliardów euro na dyskusję została złożona przez Wolną Partię Demokratyczną, która domagała się natychmiastowego, przed wyborami, rozpatrzenia przez parlament nieplanowanego pakietu pomocowego dla Ukrainy w celu sfinansowania pilnie potrzebnych systemów obrony powietrznej w celu odparcia rosyjskich ataków na Ukrainę .

Decyzja ta była również technicznie niemożliwa do podjęcia, ponieważ w głosowaniu wzięło udział tylko 320 posłów, podczas gdy do kworum w Bundestagu wymagane jest uzyskanie co najmniej 367 głosów.

Na kilka godzin przed debatą w sali plenarnej, Komisja Budżetowa Bundestagu również dyskutowała nad tą propozycją.

Kolejna dyskusja na temat pomocy wojskowej dla Ukrainy ma się odbyć pod koniec tego tygodnia w Bundestagu. Tym razem inicjatorem jest lewica, która będzie sprzeciwiać się jakimkolwiek dostawom.

Jak donosiliśmy, 6 listopada ubiegłego roku koalicja rządząca składająca się z trzech partii rozpadła się właśnie z powodu kwestii budżetowej. Minister finansów, lider Wolnej Partii Demokratycznej Christian Lindner, został odwołany przez kanclerza Olafa Scholza z powodu braku porozumienia co do metod finansowania: pierwszy proponował, aby zrobić to poprzez nieplanowane wydatki w budżecie, drugi nalegał na zwiększenie dług publiczny. Za wykorzystaniem specjalnej pozycji budżetowej opowiada się, oprócz FDP, Zielonych (którzy nadal pozostają w rządzie) i opozycyjnego bloku CDU/CSU, także FDP. Zarówno skrajna prawica, jak i obie lewicowe siły polityczne są generalnie przeciwne pomocy wojskowej dla Ukrainy. Przedterminowe wybory zaplanowano na 23 lutego 2025 r.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2025 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-