Ministerstwo Finansów potwierdziło, że Ukraina potrzebuje zewnętrznego wsparcia w wysokości 39,3 mld dolarów
Jak podaje Ukrinform, informację tę przekazało biuro prasowe Ministerstwa Finansów po posiedzeniu komitetu sterującego platformy darczyńców.
Należy zauważyć, że 14 stycznia odbyło się online 12. spotkanie Komitetu Sterującego Ukraińskiej Platformy Darczyńców. Uwaga skupiła się na zapewnieniu stabilności makrofinansowej Ukrainy w 2025 r., ożywieniu gospodarczym i energetyce, a także na stanie wdrażania reform.
W wydarzeniu wzięli udział premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister finansów Serhij Marczenko, wicepremier ds. odbudowy Ukrainy – minister rozwoju społecznego i terytorialnego Ukrainy Ołeksij Kuleba oraz koordynator pomocy USA w Europie i Eurazji w Departament Stanu USA Maria Longhi i Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa Komisji Europejskiej Geert Jan Koopman, przedstawiciele krajów partnerskich i międzynarodowych instytucji finansowych.
Marczenko podziękował swoim kolegom za aktywną współpracę w ramach Platformy. Obecnie w skład Konferencji wchodzi 23 państw, w tym kraje będące stałymi i tymczasowymi członkami lub tymczasowymi obserwatorami, a także 7 międzynarodowych organizacji finansowych.
Według Marczenki, w 2024 roku gospodarka Ukrainy wykaże wzrost.
„Dochody budżetowe z podatków i ceł wzrosły o 9,4 mld USD, czyli o ok. 6,5% PKB, w porównaniu do 2023 r. Środki te przeznaczono na potrzeby militarne kraju. Łącznie ponad połowa wydatków budżetowych na 2024 r. została przeznaczona na sektora bezpieczeństwa i obrony. Zewnętrzne wsparcie budżetowe wyniosło 41,7 mld USD..." - zauważył minister.
Jednak w tym roku nadal będą stały przed systemem finansowym pewne wyzwania.
„Ministerstwo Finansów podejmuje działania mające na celu zwiększenie dochodów krajowego budżetu państwa, ale nadal istnieje potrzeba wsparcia międzynarodowego - 39,3 mld dolarów” - zauważył Marczenko.
Minister finansów Ukrainy wyraził wdzięczność krajom G7 i UE, a także międzynarodowym organizacjom finansowym za decyzję o udzieleniu Ukrainie wsparcia w zaspokojeniu krytycznych potrzeb budżetowych w roku 2025.
Osobno strony omówiły stan wdrażania reform na Ukrainie, w szczególności reformy Zarządzania Inwestycjami Publicznymi (PIM), która powinna zwiększyć efektywność i przejrzystość odbudowy.
„Kompleksowe podejście do reform jest ważne dla wzrostu gospodarczego Ukrainy i jej integracji z Unią Europejską. „W 2024 roku Ukraina wdroży 200 środków z Matrycy Reform” – dodał minister.
Uczestnicy platformy podkreślili swoją gotowość do poszukiwania nowych mechanizmów, które umożliwią zaspokojenie finansowych i innych potrzeb Ukrainy – podsumowało biuro prasowe ministerstwa.
Jak podawano, jednolity program projektów na rok 2025 został zatwierdzony w 2024 r. Obecnie składa się z 769 projektów o wartości ponad 60 miliardów dolarów USA; Rząd Ukrainy wybrał już 92 projekty do dofinansowania.