
Restrukturyzacja długu publicznego: Ukraina kontynuuje negocjacje ze wszystkimi posiadaczami warrantów PKB
Potwierdza to komentarz ministra finansów Serhija Marczenki odnoszący się do oświadczenia opublikowanego przez ukraiński rząd na giełdzie Euronext.
„Szkody wyrządzone przez Rosję w wyniku jej niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji militarnej przeciwko Ukrainie są kolosalne i bezprecedensowe. Straty ekonomiczne szacuje się już na setki miliardów euro, a infrastruktura w całym kraju poniosła znaczne szkody. Według szacunków Banku Światowego koszty odbudowy mogą przekroczyć 500 miliardów euro w ciągu następnej dekady. Stabilność finansowa i zrównoważenie zadłużenia mają kluczowe znaczenie dla pełnego odrodzenia i rozwoju Ukrainy” – zauważył Marczenko.
Według niego, warranty PKB stworzono dla rzeczywistości gospodarczej, która już nie istnieje. Minister podkreślił, że umiarkowany wzrost PKB Ukrainy w 2023 r. nie oznacza prosperity gospodarczej, a jedynie kruche ożywienie po prawie 30-procentowym spadku spowodowanym szeroko zakrojoną wojną Federacji Rosyjskiej z Ukrainą.
W dniach od 15 do 23 kwietnia na Ukrainie odbyło się spotkanie z członkami Specjalnego Komitetu, w którego skład wchodzą inwestorzy instytucjonalni — właściciele warrantów o wartości około 30% PKB Ukrainy, na którym przedstawiono dwie opcje restrukturyzacji:
Pierwsza opcja polega na wymianie warrantów na dodatkową emisję euroobligacji, które zostały wyemitowane w ramach restrukturyzacji w 2024 r. W ramach tej opcji inwestorzy otrzymają ten sam zestaw obligacji A i B, co posiadacze euroobligacji w ubiegłym roku, w proporcji: za każdą 1 jednostkę warrantów, 1,35 jednostki obligacji.
Druga opcja zakłada zmianę warunków emisji warrantów PKB: anulowanie wypłat za lata 2025–2028, przedłużenie możliwości wykupu/anulowania warrantów GDP do maja 2029 r. oraz otrzymanie 36,6 centów obligacji A i obligacji B za każde 100 centów warrantów.
Ministerstwo Finansów podkreśla, że obie opcje są oferowane w ramach jednej propozycji restrukturyzacyjnej. Inwestorzy mogą wybrać dowolną z proponowanych opcji, a wybór którejkolwiek z nich będzie oznaczał wsparcie procesu restrukturyzacji. Aby reorganizacja zadłużenia przebiegła pomyślnie, wymagana jest zgoda posiadaczy co najmniej 75% całkowitej kwoty warrantów PKB.
Zamiast tego Specjalny Komitet zaproponował, aby Ukraina zapłaciła 75% kwoty należnej w maju br. i wyemitowała nowe obligacje klasy C o oprocentowaniu 7,75% w kwocie 209 mln USD z terminem zapadalności w lutym 2029 r. Ukraina odrzuciła tę propozycję.
„Ukraina nadal jest zdecydowana na konstruktywne negocjacje ze wszystkimi posiadaczami warrantów PKB w celu znalezienia rozwiązania, które zapewni długoterminową zrównoważoność długu bez tworzenia zagrożenia dla odbudowy i ożywienia kraju” – podkreślił Marczenko.
Jak donosił Ukrinform, w zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że „jeśli problem nie zostanie rozwiązany”, nakazy te „stanowią poważne ryzyko” dla stabilności obecnego programu pomocowego o wartości 15,5 miliarda dolarów. oraz restrukturyzacja obligacji Ukrainy o wartości ponad 20 miliardów dolarów, która miała miejsce w ubiegłym roku. Warrantów nie uwzględniono w zeszłorocznej restrukturyzacji ze względu na ich specyfikę, ale Kijów musi się na nie zgodzić, aby uniknąć miliardowych wypłat dla inwestorów w nadchodzących latach.