Szef Narodowego Banku Ukrainy: Na Zachodzie nastąpił przełom w postrzeganiu rosyjskich aktywów
O tym oświadczył prezes Narodowego Banku Ukrainy Andrij Pyszny w wywiadzie dla „Głosu Ameryki”, przekazuje Ukrinform.
„Jeśli wcześniej mówiono bardzo ostrożnie, a w niektórych miejscach nawet zaprzeczano (na Zachodzie – przyp. red.) o możliwości wykorzystania tych aktywów, to teraz słyszymy wypowiedzi ze strony G7, że aktywa te pozostaną wstrzymane. To jest przełom w stanowisku i uważamy tę pożyczkę na 50 miliardów dolarów za pierwszy krok na drodze do dostępu do „ciała” unieruchomionych aktywów” – powiedział Pyszny.
Jego zdaniem droga ta nie będzie ani prosta, ani szybka, ale „wydaje mi się, że nastąpił bardzo pozytywny rozwój w tym kierunku”.
Szef NBU podkreślił, że te 50 miliardów dolarów pożyczki są uwzględnione w podstawowym scenariuszu Międzynarodowego Funduszu Walutowego podczas piątej rewizji programu współpracy z Ukrainą.
„Oznacza to, że one (środki zamrożone – red.) są uznawane przez MFW za stałe źródło finansowania potrzeb budżetowych” – podkreślił.
Bankier opowiedział także, jak rozwija się dialog z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i innymi darczyńcami.
„Teraz, biorąc pod uwagę fakt, że zrewidowano czas trwania wojny i intensywność wojny, pakiet wsparcia finansowego naszych partnerów powiększył się i dziś wynosi już 151,4 miliarda dolarów, w scenariuszu negatywnym również się powiększył, teraz jest to już 187 miliardów dolarów ($ – red.)” – poinformował Pyszny.
Jak podawał Ukrinform, w październiku MFW przyznał Ukrainie kolejną transzę w wysokości 1,1 mld dolarów USA zgodnie z wynikami piątego przeglądu Programu Rozszerzonego Finansowania (EFR). Również około 300 milionów dolarów USA - finansowania preferencyjnego pochodziło z Kanady.
Do końca roku ma wpłynąć ponad 15 miliardów dolarów USA, z czego 4,8 miliarda dolarów USA – w ramach programu SPUR z Bankiem Światowym przy wsparciu finansowania z USA.
Jednocześnie partnerzy międzynarodowi znacznie zbliżyli się do udzielenia Ukrainie bezzwrotnej pożyczki, zabezpieczonej dochodami z unieruchomionych aktywów rosyjskich, w wysokości do 50 miliardów dolarów USA w ramach programu pożyczek nadzwyczajnych na rzecz wzrostu przychodów (ERA).
Rząd USA zgodził się przeznaczyć swój udział w wysokości 20 miliardów dolarów w tej pożyczce, która zostanie udzielona w ramach gwarancji dochodu z zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej.
Udział UE wyniesie niecałe 35 miliardów euro i będzie uzależniony od wkładu pozostałych krajów G7.