UE zatwierdziła udzielenie Ukrainie pożyczki finansowej w wysokości 35 miliardów euro

UE zatwierdziła udzielenie Ukrainie pożyczki finansowej w wysokości 35 miliardów euro

Ukrinform
Rada UE zgodziła się w środę udzielić Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości 35 mld euro, a także nowego mechanizmu, który pomoże Ukrainie spłacić pożyczki do 45 mld euro udzielone przez UE i partnerów G7.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z komunikatu prasowego zamieszczonego na stronie internetowej Rady UE.

„Pomoc finansowa ma na celu zapewnienie natychmiastowej pomocy w zaspokojeniu pilnych potrzeb finansowych Ukrainy, które wzrosły w związku ze zwiększoną agresją Rosji na Ukrainę” – czytamy w komunikacie prasowym.

Spłata pomocy makrofinansowej (Pomoc makrofinansowa, MFA) i odpowiadających jej pożyczek dwustronnych od partnerów G7 w ramach inicjatywy Nadzwyczajne pożyczki na rzecz przyspieszenia dochodów dla Ukrainy (ERA) zostanie zrealizowana ze środków z przyszłych dochodów z zamrożonych aktywów Rosji w UE.

Linia kredytowa udostępni te środki – a także ewentualne kwoty otrzymane w ramach dobrowolnych wpłat od państw członkowskich UE i krajów trzecich lub z innych źródeł – w formie wsparcia finansowego dla Ukrainy. Pomoże to Ukrainie w obsłudze i spłacie kredytów.

Należy zauważyć, że w celu szybkiego przyjęcia i zapewnienia jak najszybszego nadejścia pomocy makrofinansowej dla Ukrainy państwa członkowskie UE uzgodniły w środę, że jeśli Parlament Europejski przyjmie propozycję Komisji Europejskiej bez zmian, Rada UE również przyjmie tekst bez zmian.

Rada planuje zatwierdzić decyzję w drodze procedury pisemnej po przyjęciu tekstu przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu. Decyzja wejdzie w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

„Celem jest udostępnienie kredytu MSZ w 2024 r. ze spłatą w 2025 r. i maksymalnym okresem spłaty wynoszącym 45 lat” – czytamy w komunikacie prasowym.

Jak podaje Ukrinform, zgodnie z decyzją Rady Europejskiej rosyjskie aktywa muszą pozostać unieruchomione do czasu, aż Rosja zakończy wojnę z Ukrainą i zrekompensuje szkody wyrządzone przez wojnę. Oznacza to, że aktywa zostaną unieruchomione do czasu otrzymania rekompensaty od Rosji na spłatę pożyczek.

Na szczycie G7 we Włoszech 14 czerwca 2024 r. przywódcy państw G7 zgodzili się na przeznaczenie dla Ukrainy około 50 miliardów dolarów USA. Fundusze będą obsługiwane i spłacane z przyszłych zysków z zamrożonych suwerennych aktywów rosyjskich zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej i innych jurysdykcji.

Zamrożone aktywa banku centralnego Rosji w UE wynoszą 210 miliardów euro i stanowią większość takich unieruchomionych aktywów na świecie. W zależności od poziomu stóp procentowych dochód z tych aktywów szacowany jest obecnie na 2,5-3 miliardy euro rocznie.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-