W odbudowie Ukrainy chce wziąć udział około 3000 polskich firm

W odbudowie Ukrainy chce wziąć udział około 3000 polskich firm

Ukrinform
Chęć udziału w projektach odbudowy Ukrainy wyraziło około 3000 polskich podmiotów gospodarczych.

Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) Dariusz Szymczycha powiedział o tym w komentarzu korespondentowi Ukrinformu.

Jak zauważył ekspert, w dniach 7-8 października w Poznaniu odbędzie się Kongres Odbudowy Ukrainy „Wspólna Przyszłość”, którego partnerem będzie PUIG.

„Celem tego wydarzenia jest przedstawienie polskim przedsiębiorcom Ukrainy, jej gospodarki, norm prawnych, sytuacji społecznej w kontekście potrzeb Ukrainy związanych z tzw. małą przebudową kraju, aktualnej współpracy gospodarczej z Ukrainą oraz perspektywę dalszego udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy” – powiedział Szymczycha.

Zaznaczył, że organizatorzy spodziewają się udziału w wydarzeniu około tysiąca polskich przedsiębiorców, a także przedstawicieli ukraińskiego biznesu, którzy założyli swoje przedsiębiorstwa i firmy w Polsce.

Zdaniem wiceszefa PZPR podczas dwóch dni rozmów uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertami wsparcia polskiego rządu dla inwestycji na Ukrainie, „których jest wiele”.

„Z jednej strony jest to Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który ma swoje tradycyjne linie kredytowe. Z drugiej strony istnieje możliwość ubezpieczenia w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która jest najtańszą w Europie ofertą ubezpieczenia biznesu lub handlu z Ukrainą. Z trzeciej strony istnieje perspektywa europejskiego wsparcia w ramach programu Ukraine Facility, który prawdopodobnie przekaże część tych środków do BGK, a ten bank będzie szukał na Ukrainie projektów zasługujących na wsparcie kredytowe” – powiedział Szymczycha.

Zauważył, że PUGP aktywnie promuje wśród polskich przedsiębiorców ideę udziału w unijnym projekcie odbudowy Ukraine Ukraine Facility. W szczególności na dzień dzisiejszy Polska zebrała 60 opisów projektów inwestycyjnych związanych z planami odbudowy Ukrainy. Są one obecnie sprawdzane przez ekspertów BGK pod kątem dalszego

przekazania tych propozycji Komisji Europejskiej w celu uzyskania środków na realizację projektu.

Jak zauważył Szymczycha, w Kongresie „Wspólna Przyszłość” na temat Odbudowy Ukrainy wezmą udział przedstawiciele rządów krajów regionu ds. odbudowy Ukrainy, w szczególności z Polski, Rumunii, Słowacji i Litwy.

„Będzie więc dobra regionalna dyskusja na temat tego, co kraje regionu myślą o wspieraniu procesów odbudowy Ukrainy” – zauważył Szymczycha.

Według niego taka regionalna współpraca krajów regionu w zakresie odbudowy Ukrainy jest możliwa i konieczna.

„Na dzień dzisiejszy odbudową Ukrainy interesuje się około 3 tys. polskich podmiotów gospodarczych” – powiedział wiceszef.

Szymczycha podał także, że na Ukrainie pracuje obecnie ponad 600 polskich firm zajmujących się produkcją lub handlem.

Według niego polski biznes czeka teraz na decyzję polskiego rządu w sprawie wsparcia inwestycji na Ukrainie.

„Mamy nadzieję, że zostanie utworzony specjalny fundusz wspierający polskie przedsiębiorstwa, które chcą inwestować na Ukrainie i uczestniczyć w programie odbudowy” – zauważył polski ekspert.

Dodał, że mówimy o funduszach polskich, które będą uzupełnieniem funduszy europejskich. Obecnie trwają w tej sprawie negocjacje na szczeblu międzyresortowym.

Szymczycha podkreślił, że Warszawa spodziewa się bardziej aktywnego udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy.

„Należy pamiętać, że polscy inwestorzy na Ukrainie, takie firmy jak Fakro, Barlinek, Śnieżka, Cersanit, mimo wojny nie opuścili Ukrainy. Pomimo zniszczenia swojej infrastruktury w wyniku działań wojennych, w szczególności firmy Fakro, nie zawiesili oni produkcji, ale w dalszym ciągu inwestują na Ukrainie, utrzymują produkcję, zatrudnienie, zasilają ukraiński budżet w formie podatków, a także wspierają armii ukraińskiej” – podkreślił Szymczycha.

Zauważył, że choć wielka odbudowa Ukrainy jeszcze się nie rozpoczęła, polski biznes jest „bardzo aktywny na Ukrainie”.

Zastępca szefa PUIG uznał także współpracę polskich i ukraińskich organów samorządu lokalnego za dobry obszar współpracy, w szczególności w zakresie inwestycji czy przekazywania specjalnego sprzętu na potrzeby funkcjonowania organów samorządu terytorialnego Ukrainy w warunkach wojennych. Dotyczy to np. transferu autobusów, urządzeń wodociągowych, sieci energetycznych itp.

Organizatorem Kongresu Odbudowy Ukrainy „Wspólna Przyszłość” w Poznaniu jest Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich, partnerami wydarzenia są Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Polski Związek Pracodawców Budownictwa.

Jak podała agencja, podczas tegorocznego Kongresu na temat odbudowy Ukrainy „Wspólna przyszłość” odbędzie się 40 paneli dyskusyjnych, podczas których będzie dyskutować 100 prelegentów.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-