W odbudowie Ukrainy chce wziąć udział około 3000 polskich firm
Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) Dariusz Szymczycha powiedział o tym w komentarzu korespondentowi Ukrinformu.
Jak zauważył ekspert, w dniach 7-8 października w Poznaniu odbędzie się Kongres Odbudowy Ukrainy „Wspólna Przyszłość”, którego partnerem będzie PUIG.
„Celem tego wydarzenia jest przedstawienie polskim przedsiębiorcom Ukrainy, jej gospodarki, norm prawnych, sytuacji społecznej w kontekście potrzeb Ukrainy związanych z tzw. małą przebudową kraju, aktualnej współpracy gospodarczej z Ukrainą oraz perspektywę dalszego udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy” – powiedział Szymczycha.
Zaznaczył, że organizatorzy spodziewają się udziału w wydarzeniu około tysiąca polskich przedsiębiorców, a także przedstawicieli ukraińskiego biznesu, którzy założyli swoje przedsiębiorstwa i firmy w Polsce.
Zdaniem wiceszefa PZPR podczas dwóch dni rozmów uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertami wsparcia polskiego rządu dla inwestycji na Ukrainie, „których jest wiele”.
„Z jednej strony jest to Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który ma swoje tradycyjne linie kredytowe. Z drugiej strony istnieje możliwość ubezpieczenia w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która jest najtańszą w Europie ofertą ubezpieczenia biznesu lub handlu z Ukrainą. Z trzeciej strony istnieje perspektywa europejskiego wsparcia w ramach programu Ukraine Facility, który prawdopodobnie przekaże część tych środków do BGK, a ten bank będzie szukał na Ukrainie projektów zasługujących na wsparcie kredytowe” – powiedział Szymczycha.
Zauważył, że PUGP aktywnie promuje wśród polskich przedsiębiorców ideę udziału w unijnym projekcie odbudowy Ukraine Ukraine Facility. W szczególności na dzień dzisiejszy Polska zebrała 60 opisów projektów inwestycyjnych związanych z planami odbudowy Ukrainy. Są one obecnie sprawdzane przez ekspertów BGK pod kątem dalszego
przekazania tych propozycji Komisji Europejskiej w celu uzyskania środków na realizację projektu.
Jak zauważył Szymczycha, w Kongresie „Wspólna Przyszłość” na temat Odbudowy Ukrainy wezmą udział przedstawiciele rządów krajów regionu ds. odbudowy Ukrainy, w szczególności z Polski, Rumunii, Słowacji i Litwy.
„Będzie więc dobra regionalna dyskusja na temat tego, co kraje regionu myślą o wspieraniu procesów odbudowy Ukrainy” – zauważył Szymczycha.
Według niego taka regionalna współpraca krajów regionu w zakresie odbudowy Ukrainy jest możliwa i konieczna.
„Na dzień dzisiejszy odbudową Ukrainy interesuje się około 3 tys. polskich podmiotów gospodarczych” – powiedział wiceszef.
Szymczycha podał także, że na Ukrainie pracuje obecnie ponad 600 polskich firm zajmujących się produkcją lub handlem.
Według niego polski biznes czeka teraz na decyzję polskiego rządu w sprawie wsparcia inwestycji na Ukrainie.
„Mamy nadzieję, że zostanie utworzony specjalny fundusz wspierający polskie przedsiębiorstwa, które chcą inwestować na Ukrainie i uczestniczyć w programie odbudowy” – zauważył polski ekspert.
Dodał, że mówimy o funduszach polskich, które będą uzupełnieniem funduszy europejskich. Obecnie trwają w tej sprawie negocjacje na szczeblu międzyresortowym.
Szymczycha podkreślił, że Warszawa spodziewa się bardziej aktywnego udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy.
„Należy pamiętać, że polscy inwestorzy na Ukrainie, takie firmy jak Fakro, Barlinek, Śnieżka, Cersanit, mimo wojny nie opuścili Ukrainy. Pomimo zniszczenia swojej infrastruktury w wyniku działań wojennych, w szczególności firmy Fakro, nie zawiesili oni produkcji, ale w dalszym ciągu inwestują na Ukrainie, utrzymują produkcję, zatrudnienie, zasilają ukraiński budżet w formie podatków, a także wspierają armii ukraińskiej” – podkreślił Szymczycha.
Zauważył, że choć wielka odbudowa Ukrainy jeszcze się nie rozpoczęła, polski biznes jest „bardzo aktywny na Ukrainie”.
Zastępca szefa PUIG uznał także współpracę polskich i ukraińskich organów samorządu lokalnego za dobry obszar współpracy, w szczególności w zakresie inwestycji czy przekazywania specjalnego sprzętu na potrzeby funkcjonowania organów samorządu terytorialnego Ukrainy w warunkach wojennych. Dotyczy to np. transferu autobusów, urządzeń wodociągowych, sieci energetycznych itp.
Organizatorem Kongresu Odbudowy Ukrainy „Wspólna Przyszłość” w Poznaniu jest Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich, partnerami wydarzenia są Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Jak podała agencja, podczas tegorocznego Kongresu na temat odbudowy Ukrainy „Wspólna przyszłość” odbędzie się 40 paneli dyskusyjnych, podczas których będzie dyskutować 100 prelegentów.