Inflacja w lipcu wzrosła do 5,4% w ujęciu rocznym - Narodowy Bank Ukrainy

Inflacja w lipcu wzrosła do 5,4% w ujęciu rocznym - Narodowy Bank Ukrainy

Ukrinform
W lipcu 2024 roku inflacja konsumencka na Ukrainie przyspieszyła do 5,4% w ujęciu rocznym w porównaniu do 4,8% w czerwcu.

Jak podaje Ukrinform, informacja ta pochodzi z raportu inflacyjnego Narodowego Banku Ukrainy.

"W lipcu inflacja konsumencka oczekiwanie wzrosła – do 5,4% r/r (z 4,8% r/r w czerwcu). Wzrost presji cenowej wynika ze zwiększonych kosztów przedsiębiorstw na energię elektryczną, magazynowanie produktów oraz wynagrodzenia, a także z osłabienia kursu hrywny w poprzednich okresach" – podano w raporcie.

Jednocześnie podstawowa presja inflacyjna, która jest najbardziej zależna od polityki pieniężnej Narodowego Banku, nasiliła się w lipcu, co nieco wyprzedzało trajektorię lipcowej prognozy NBU.

Tak więc, inflacja bazowa w lipcu wzrosła do 5,7% r/r z 5,0% r/r w czerwcu, odzwierciedlając głównie gwałtowny wzrost cen na przetworzoną żywność oraz efekty wynikające z osłabienia kursu hrywny. Tymczasem oczekiwania inflacyjne pozostały stosunkowo stabilne.

Według ocen Narodowego Banku tendencja przyspieszania inflacji konsumenckiej utrzymywała się również w sierpniu.

Wzrost cen na produkty spożywcze i napoje bezalkoholowe odnowił się w lipcu, co było związane z wyższymi kosztami energii, magazynowania produktów oraz wynagrodzeń. Jednocześnie, pomimo upalnej pogody, ceny jaj nadal spadały, a wtórne efekty mniejszych kosztów pasz wciąż wpływały na spadek cen wieprzowiny i drobiu.

Wzrost cen większości towarów nieżywnościowych przyspieszył, głównie pod wpływem czynnika kursowego. Tempo spadku cen odzieży i obuwia nadal zwalniało. Usługi drożały szybciej, prawdopodobnie pod wpływem kosztów wynagrodzeń i energii w biznesie.

Wzrost cen paliw w lipcu zwolnił, co odzwierciedlało efekty bazy porównawczej związane z przywróceniem opodatkowania paliw do poziomu sprzed wojny w lipcu 2023 roku, wystarczające zapasy oraz zmniejszony popyt ze strony sektora rolnego.

Ceny napojów alkoholowych spadały wolniej. Jednocześnie przyspieszył wzrost cen produktów farmaceutycznych, towarów medycznych i sprzętu, prawdopodobnie z powodu czynnika kursowego. Tempo wzrostu cen wyrobów tytoniowych zwolniło, ale pozostało wysokie, w szczególności ze względu na działania mające na celu zwalczanie szarej strefy rynku.

Ponadto, inflację nadal hamował moratorium na podwyżki taryf na niektóre usługi komunalne dla ludności.

Jak podaje Ukrinform, Narodowy Bank Ukrainy oczekuje, że inflacja w tym roku wzrośnie jedynie umiarkowanie – do 8,7% pod koniec roku, ale w przyszłym roku spadnie do 6,6%, a w 2026 roku powróci do celu na poziomie 5%.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-