Rada uchwaliła ustawę przybliżającą Ukrainę do pełnego zastosowania przepisów celnych UE

Rada uchwaliła ustawę przybliżającą Ukrainę do pełnego zastosowania przepisów celnych UE

Ukrinform
22 sierpnia 2024 roku Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła w całości projekt ustawy „O zmianach do Kodeksu Celnego Ukrainy w zakresie implementacji niektórych postanowień Kodeksu Celnego Unii Europejskiej” (nr rejestracyjny 10411), co faktycznie zakończyło wdrażanie głównej części prawa celnego UE (EU acquis) do ustawodawstwa Ukrainy.

Podało Ministerstwo Finansów, informuje Ukrinform.

Za przyjęciem dokumentu głosowało 293 posłów.

„Przyjęcie projektu ustawy ma na celu umożliwienie krajowemu biznesowi terminowej adaptacji do zaktualizowanych zasad w zakresie działalności zagranicznej oraz przeprowadzenie ”łagodnego” przejścia od obowiązującego do nowego Kodeksu Celnego Ukrainy, który będzie w pełni odpowiadał Kodeksowi Celnemu UE” – zaznaczył wiceminister finansów ds. integracji europejskiej Juryj Draganczuk.

Oczekuje się, że kolejną dużą zmianą w przepisach celnych Ukrainy będzie przyjęcie nowego Kodeksu Celnego Ukrainy, który będzie w pełni oparty na Kodeksie Celnym UE.

Wśród głównych zmian zaproponowanych w projekcie ustawy znajduje się wprowadzenie koncepcji przedstawicielstwa celnego, analogicznego do tego, które funkcjonuje w krajach UE; stopniowe przejście przedsiębiorstw na system autoryzacji podobny do europejskiego; wprowadzenie europejskiego modelu rodzajów magazynów celnych oraz rozszerzenie listy dozwolonych operacji na tych magazynach.

Rozszerzono także możliwości dla autoryzowanych operatorów gospodarczych (AEO) w zakresie potwierdzania wystarczalności swojego stanu finansowego oraz wprowadzono europejskie podejście do stosowania reżimów celnych.

W celu wzmocnienia antykorupcyjnej funkcji w organach celnych, ustawa przewiduje wprowadzenie dwóch kluczowych środków: publikację na oficjalnej stronie internetowej Państwowej Służby Celnej anonimowych treści decyzji w wyniku rozpatrywania skarg w ciągu trzech dni od daty ich podjęcia, a także umożliwienie organom celnym wymiany informacji z organami celnymi innych państw na temat wartości celnej towarów w formie elektronicznej, zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Proponowane zmiany wejdą w życie po sześciu miesiącach od oficjalnego opublikowania ustawy. W tym czasie Rada Ministrów oraz Ministerstwo Finansów muszą zatwierdzić wszystkie niezbędne akty wykonawcze.

Jednak niektóre przepisy wejdą w życie w dniu następującym po dniu publikacji ustawy. Dotyczy to na przykład przywilejów dla AEO w zakresie priorytetowego przybycia i przekroczenia granicy, a także wyłączenia dla wszystkich przedsiębiorstw z terminów dostawy do granicy czasu przebywania ładunków w elektronicznej kolejce.

Jak informowano, w czerwcu 2024 roku MFW zaktualizował tzw. strukturalne wskaźniki dla Ukrainy w ramach programu rozszerzonego finansowania (EFF), dodając wymóg zmiany Kodeksu Celnego do końca października 2024 roku. Przyjęcie tych zmian przez Radę Najwyższą 22 sierpnia jest ważnym krokiem w kontynuacji współpracy Ukrainy z MFW.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-