Ambasador UE - o liberalizacji handlu z Ukrainą: Nie zakaz, ale ograniczenia ilościowe
Poinformowała o tym Ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Katarina Maternova w rozmowie z Ukrinformem.
Zauważyła, że Bruksela proponuje utrzymanie otwarcia rynków UE dla Ukrainy, natomiast zastrzeżenia dotyczą automatycznych zabezpieczeń, które jednak nie dotyczą wszystkich produktów rolnych, a jedynie trzech. Mechanizm ten będzie stosowany w przypadku, gdy poszczególne państwa członkowskie UE udowodnią szkodę poniesioną przez swoich producentów.
„Ale poziom wykorzystania zabezpieczenia kształtuje się na poziomie średnich wskaźników importu z lat 2022–2023. Oznacza to, że nie ma mowy o zakazie. Obowiązują ograniczenia ilościowe. Uważam jednak, że najważniejszą rzeczą we wniosku (który jeszcze nie został zatwierdzony) jest pozostawienie rynków europejskich w większości otwartych na produkty ukraińskie” – powiedziała Maternova.
Jak podawał Ukrinform, 31 stycznia Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok tzw. autonomicznych środków handlowych dla towarów produkowanych na Ukrainie i w Mołdawii, co oznacza kontynuację reżimu liberalizacji handlu między UE a obydwoma krajami.
Autonomiczne środki handlowe UE dla Ukrainy weszły w życie 4 czerwca 2022 r. w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki. Wraz z wprowadzonymi przez Unię Europejską „korytarzami solidarności” ATM pozwolił na utrzymanie stabilnego przepływu towarów z Ukrainy w latach 2022-23 pomimo wojny.