
Francuski sąd zezwolił na przymusowe odzyskanie 5 miliardów dolarów od Rosji na rzecz Naftohazu
Jak podaje Ukrinform, informację tę podał Naftohaz.
„W ramach tego procesu Naftohaz zarejestrował już obciążenia na szeregu aktywów należących do państwa rosyjskiego i zlokalizowanych we Francji, o łącznej wartości ponad 120 milionów euro. To pierwszy krok w kierunku wyegzekwowania orzeczenia arbitrażowego” – czytamy w raporcie.
Postępowanie we Francji prowadzi paryska kancelaria prawna specjalizująca się w rozwiązywaniu sporów Le 16 Law. Zespołem kierują partnerki Julie Spinelli i Alexandra Szekely, wspierane przez młodszych współpracowników Pauline Gadd, Karla Shimurę i Emmę Ruby. Proces uzyskania orzeczenia sądowego uznającego i zezwalającego na wykonanie ostatecznego wyroku arbitrażowego został przeprowadzony przez zespół kancelarii Le 16 Law całkowicie na zasadzie pro bono.
„Nasz zespół wykorzystuje wszystkie dostępne mechanizmy prawne, aby zapewnić wykonanie orzeczenia arbitrażowego i pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej bezprawne działania. Decyzja o wzmocnieniu naszej strategii windykacji w tej sprawie była jedną z pierwszych po objęciu przeze mnie stanowiska dyrektora generalnego Naftogaz w grudniu 2024 r. Jesteśmy wdzięczni zespołowi Le 16 Law, a także naszemu wieloletniemu partnerowi i głównemu doradcy prawnemu w tej sprawie, Covington & Burling, w szczególności Davidowi Pinsky'emu, Clovisowi Trevino i Paris Aboro, za ich wsparcie i pomoc” – skomentował pełniący obowiązki dyrektora generalnego. Przewodniczący zarządu Naftohazu Roman Czumak.
Zauważył, że Grupa odniosła sukcesy w kilku innych jurysdykcjach, w tym w Wielkiej Brytanii i Finlandii, i jest zdeterminowana, aby odzyskać pełną kwotę odszkodowania.
Jak doniesiono, w grudniu 2024 r. Sąd Najwyższy Holandii odmówił uwzględnienia kasacji Rosji o uchylenie częściowego orzeczenia Sądu Arbitrażowego w Hadze w sprawie odszkodowania za szkody wyrządzone bezprawnym zajęciem aktywów Grupy Naftohaz na tymczasowo okupowanym Krymie.
W październiku 2016 r. Naftohaz i sześć innych spółek z Grupy Naftohaz wszczęło postępowanie arbitrażowe w Trybunale Arbitrażowym Stałej Izby Sądu Arbitrażowego przeciwko Federacji Rosyjskiej na podstawie umowy między Gabinetem Ministrów Ukrainy a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie wspierania i wzajemnej ochrony inwestycji.
Naftohaz zwrócił się do Trybunału Arbitrażowego o nakazanie Rosji zapłaty odszkodowania za naruszenie umowy o ochronie inwestycji, w szczególności za bezprawne wywłaszczenie strategicznie ważnych inwestycji energetycznych Naftohazu, które stały się jednym z głównych celów Federacji Rosyjskiej na Krymie w 2014 r.
W lutym 2019 r. Sąd Arbitrażowy wydał częściowe orzeczenie na korzyść Naftogazu, potwierdzając swoją jurysdykcję w tej sprawie i stwierdzając, że Rosja naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Umowy o ochronie inwestycji, bezprawnie wywłaszczając inwestycje Naftogazu na Krymie.
Drugim etapem postępowania arbitrażowego było ustalenie wysokości odszkodowania za straty poniesione przez Grupę Naftohaz. W lipcu 2022 r. Sąd Apelacyjny w Hadze potwierdził jurysdykcję Trybunału Arbitrażowego w tej sprawie.
12 kwietnia 2023 r. trybunał arbitrażowy nakazał Rosji zapłatę kwoty 5 miliardów dolarów. odszkodowania za straty spowodowane przejęciem aktywów spółek Grupy Naftohaz w Autonomicznej Republice Krymu w 2014 r. Orzeczenie arbitrażowe zapadło po rozprawach mających na celu ustalenie wysokości odszkodowania, które zakończyły się w marcu 2022 r. pośród pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.