Komitet Polityki Pieniężnej NBU spodziewa się obniżenia stopy dyskontowej w 2024 roku
Jak podaje Ukrinform, służba prasowa Narodowego Banku Ukrainy poinformowała o tym na podstawie wyników dyskusji członków Komitetu Polityki Pieniężnej.
„Większość uczestników widzi przestrzeń na dodatkową obniżkę stopy dyskontowej w 2024 roku. Ich zdaniem, jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie się rozwijać w pobliżu scenariusza bazowego i uda się uniknąć realizacji kluczowych negatywnych ryzyk, NBU będzie mogła kontynuować cykl łagodzenia polityki stóp procentowych. Istotnym warunkiem tego jest w szczególności przywrócenie rytmu otrzymywania pomocy zagranicznej” – czytamy w komunikacie.
Kwestię tę należy rozwiązać, gdyż kluczowi partnerzy deklarują niezmienne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Jednocześnie członkowie KMP byli zgodni, że w warunkach wojny NBU powinno działać ostrożnie, aby nie naruszyć stabilności makrofinansowej. Aby utrzymać stabilność kursu walutowego i umiarkowaną inflację, należy w dalszym ciągu zapewniać relatywnie wysoką atrakcyjność instrumentów hrywny do oszczędzania. W związku z tym możliwości dalszej obniżki stopy dyskontowej są niewielkie. Kilku uczestników zauważyło, że będą to maksymalnie 1–2 punkty procentowe do 2024 r.
Zamiast tego, zdaniem kilku innych członków KMP, właściwsze byłoby pozostawienie stopy dyskontowej na niezmienionym poziomie przez kolejny rok. Stopy bankowe pokrywają oczekiwany poziom inflacji, ale bez znaczącej marży. Świadczy o tym spowolnienie tempa wzrostu depozytów terminowych ludności w październiku, a także wzrost ich dolaryzacji na tle ostrzeżeń związanych z przejściem na zarządzaną elastyczność kursu walutowego.
Ponadto NBU powinien wziąć pod uwagę adaptacyjny charakter oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Obecna poprawa ich oczekiwań wynika przede wszystkim z korzystnej dynamiki kursu walutowego, gwałtownego wyhamowania inflacji w tym roku oraz spadku cen niektórych produktów spożywczych pod wpływem czynników przejściowych.
Jednocześnie prognoza NBU na 2024 rok przewiduje umiarkowane przyspieszenie inflacji, w związku z czym nie wyklucza się pewnego pogorszenia oczekiwań inflacyjnych.
Członkowie KMP uważają, że niepewność związana z finansowaniem międzynarodowym może wywołać dodatkowe napięcie na polu informacyjnym i pogorszenie nastrojów. W takich warunkach wzrasta ryzyko spadku realnej rentowności instrumentów denominowanych w hrywnie, co może prowadzić do reorientacji deponentów w kierunku oszczędzania w walucie. Zwiększy to presję na rezerwy międzynarodowe i kurs hrywny. Biorąc to pod uwagę, w przyszłym roku NBU powinien zawiesić cykl obniżania stopy dyskontowej, aby utrzymać odpowiednią atrakcyjność fiskalnych instrumentów hrywnowych do oszczędzania w tej walucie.
Jak informowaliśmy, Zarząd Narodowego Banku Ukrainy podjął decyzję o ustaleniu stopy dyskontowej na poziomie 15% od dnia 15 grudnia 2023 roku.