W poniedziałek Ukraina i Polska odbędą spotkanie na granicy w sprawie odblokowania punktów kontrolnych
Jak podano na stronie wydziału na Facebooku, na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury Polski, przedstawiciele województw, Dyrekcja ds. Mobilności Komisji Europejskiej, ambasady Ukrainy w Polsce oraz przewoźnicy – podaje Ukrinform.
Należy zauważyć, że Ministerstwo Odbudowy będzie reprezentował wiceminister Serhij Derkacz. W szczególności zauważył: „Ważne jest, aby rozmawiać z naszymi kierowcami i przewoźnikami, którzy utknęli po polskiej stronie granicy. Otrzymujemy różne informacje z portali społecznościowych, skargi na niewłaściwe warunki i problemy z organami ścigania, będziemy sprawdzać na miejscu. Zadecydujemy, w jaki sposób wyprowadzić Ukraińców, którzy czekają w kolejce do powrotu do domu”.
Jak wynika z rozmów Derkacza z Rafałem Weberem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury RP, strona ukraińska rozwiązała już dwie kwestie podnoszone przez polskich kolegów. Chodzi o uruchomienie pasów dla pustych pojazdów bezpośrednio na punkcie kontrolnym „Jagodzin – Dorohusk” oraz aktualizację funkcjonalności systemu „eCzerga” – możliwość zastąpienia kierowcy na pustej ciężarówce.
Jednocześnie strona ukraińska po raz kolejny zasugerowała polskim kolegom, aby pustym pojazdem przejechał przez punkt kontrolny „Uhrynów – Dołhobyczów”, gdzie znajduje się odpowiedni pas ruchu. Opcja ta pozwoliłaby skrócić czas oczekiwania pustych ciężarówek na przekroczenie granicy – zauważyło Ministerstwo Odbudowy.
Jak informowaliśmy, 6 listopada polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek w pobliżu trzech największych przejść kontrolnych na granicy z Ukrainą: „Korczowa-Krakowiec”, „Hrebenne-Rawa Ruska”, „Dorohusk-Jagodzin”.
Organizator protestu w pobliżu PP „Korczowa-Krakowiec” Tomasz Borkowski powiedział, że przejazd ciężarówek zostanie zablokowany, ale przepuszczona zostanie pomoc humanitarna i wojskowa dla Ukrainy. Według niego protest został oficjalnie zarejestrowany przez polskich przewoźników u lokalnych władz do 3 stycznia 2024 r.
Wśród żądań przewoźników kierowanych do polskiego rządu jest powrót praktyki wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników; wzmocnienie zasad przewozu przewoźników zagranicznych w ramach ECMT (Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu); brak możliwości rejestracji spółek w Polsce, jeżeli ich działalność finansowa odbywa się poza terytorium UE; utworzenie osobnej kolejki dla samochodów z tablicami rejestracyjnymi krajów UE; utworzenie osobnej kolejki na wszystkich granicach dla pustych samochodów dostawczych, uzyskując dostęp do ukraińskiego systemu „Droga”.
W ciągu ostatniej doby przez punkt kontrolny „Jagodzin – Dorohusk” przejechało 27 pojazdów w celu wyjazdu z Ukrainy, 40 pojazdów na punkcie kontrolnym „Rawa-Ruska – Hrebenne” i 227 ciężarówek na punkcie kontrolnym „Krakowiec – Korczowa”.