Ukraina będzie zmuszona zwrócić się do arbitrażu WTO w przypadku zablokowania eksportu zbóż – Szmyhal
Poinformował o tym premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas konferencji prasowej w Kijowie, przekazuje korespondent Ukrinformu.
„W przypadku jednostronnej blokady przez kraje sąsiadujące eksportu ukraińskiego zboża Ukraina wystąpi do Międzynarodowego Arbitrażu WTO. Bardzo szanujemy naszych sąsiadów i jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie i pomoc w wojnie, ale jesteśmy odpowiedzialni za realizację Układu Stowarzyszeniowego z UE. Chcemy też odpowiedzialności za nasze świadome i wyważone zachowanie” – powiedział Szmyhal.
Poinformował, że przez 6 miesięcy tego roku eksport produktów rolnych stanowił około 60% eksportu ogółem. Premier zauważył jednak, że blokowanie eksportu rolnego przez niektóre kraje sąsiadujące może mieć wpływ na eksport z Ukrainy. „Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby współpracować z Komisją Europejską, aby nie doszło do blokowania” – powiedział.
Według niego rząd stara się poszerzyć szlaki tranzytu ukraińskich towarów. W szczególności Ukraina uzgodniła z Rumunią zwiększenie przepływu towarów przez jej terytorium z 2 mln ton do 4 mln ton – dodał Szmyhal.
Ponadto, zauważył, „niezwykle silnie rozwijamy kierunek dunajski”.
Premier powiedział także, że w ciągu 11 miesięcy ruchu bezwizowego wydano 19 tys. zgłoszeń tranzytowych. „To bardzo, bardzo przyspiesza tranzyt ukraińskich towarów” – stwierdził.
Jak podawał Ukrinform, Rada Ministrów Polski na wtorkowym posiedzeniu przyjęła uchwałę wzywającą Komisję Europejską do przedłużenia po 15 września zakazu importu czterech rodzajów produktów rolnych z Ukrainy. Jeżeli Bruksela nie podejmie odpowiedniej decyzji, Warszawa jednostronnie przedłuży embargo na ukraińskie zboże. W dokumencie wskazano, że zakaz będzie obowiązywał „do czasu uregulowania stosunków w sferze agrarnej między Polską a Ukrainą”.
W maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem tych krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku. Kraje te chcą przedłużyć zakaz importu do końca roku i rozszerzyć go na inne towary.
Władze ukraińskie stwierdziły, że jeśli po 15 września Komisja Europejska utrzyma zakaz importu ukraińskiego zboża, Kijów może rozważyć wprowadzenie rozwiązań lustrzanych. Premier Denys Szmyhal zapowiedział, że Ukraina zwróci się do arbitrażu WTO w przypadku, gdy Polska zablokuje eksport ukraińskiego zboża.
Jednocześnie zauważył, że Ukraina w dalszym ciągu oczekuje, że Komisja Europejska zniesie wszelkie ograniczenia nałożone na ukraińskie produkty rolne po ich wygaśnięciu 15 września.