„Solidarnościowymi szlakami” UE umożliwiła przewiezienie ponad 40 mln ton ukraińskiego zboża

„Solidarnościowymi szlakami” UE umożliwiła przewiezienie ponad 40 mln ton ukraińskiego zboża

Ukrinform
Unijne „Ścieżki Solidarności” pozwoliły na przewiezienie ponad 40 mln ton ukraińskich produktów rolnych i liczba ta stale rośnie.

Poinformował o tym w rozmowie z Suspilnym Peter Stano, oficjalny przedstawiciel służby polityki zagranicznej UE.

„Drogi Solidarności” odniosły duży sukces, umożliwiły przewiezienie ponad 40 milionów ton produktów rolnych, głównie zbóż. A liczba ta rośnie, bo „drogi solidarności” wciąż działają. Bardzo ważne jest, aby uzmysłowić sobie, że umożliwiono eksport większy niż za pomocą Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego” – powiedział.

Jednocześnie Stano zauważył, że inicjatywa ta, wobec braku normalnej żeglugi na Morzu Czarnym, jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym.

„Staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, ponieważ pomaga to Ukrainie i ludziom na całym świecie, którzy są uzależnieni od importu ukraińskich produktów rolnych. Dlatego myślimy także o innych sposobach wsparcia Ukrainy, o tym, jak zwiększyć wolumen dostaw, jak obniżyć koszty, jak zwiększyć szybkość i wydajność” – powiedział rzecznik UE.

Jak informowaliśmy, w maju 2023 r. Komisja Europejska pod naciskiem paru krajów zakazała importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Słowacji i Rumunii. 5 czerwca zakaz został przedłużony do 15 września 2023 roku.

Ukraińskie stowarzyszenia rolne i biznesowe zwróciły się do Komisji Europejskiej z propozycją optymalizacji alternatywnych tras („Ścieżek Solidarności”) eksportu zboża z Ukrainy do portów europejskich z dalszym transportem do krajów trzecich.

W szczególności rolnicy proponują Komisji Europejskiej zrekompensowanie części kosztów europejskim przewoźnikom i portom przewożącym ukraińskie zboże, a także wprowadzenie „zielonych korytarzy” dla ukraińskich produktów rolnych do portów morskich krajów bałtyckich, Niemiec, Holandii, Chorwacji, Włoch i Słowenii.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-