
Na Ukrainie przywrócono przedwojenne podatki – ustawę podpisał Zełenski
Poinformował o tym w Telegramie Jarosław Żelezniak, pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Komisji ds. Finansów, Podatków i Polityki Celnej, donosi Ukrinform.
"Prezydent podpisał ustawę podatkową nr 8401 (przyjętą przez Radę Najwyższą w drugim czytaniu 30 czerwca - red.)" - czytamy w komunikacie.
Poseł przypomniał, że przyjęcie tej ustawy jest warunkiem określonym w umowie z MFW.
Przyjęty projekt ustawy przewiduje zniesienie jednolitego podatku w wysokości 2% od 1 sierpnia 2023 r.
Jednocześnie płatnik będzie mógł złożyć wniosek o zwolnienie z 2% stawki podatku, wskazując na jaki system podatkowy chce się przejść. Bez złożenia takiego wniosku, a także jeśli płatnik nie wskaże we wniosku żądanego systemu, zostanie automatycznie przeniesiony do systemu, na którym był przed wyborem 2% EP.
Dodatkowo płatnicy, którzy w 2023 roku przeszli z 2% EP na system ogólny, mają prawo ponownie przejść w 2023 roku na wybrany przez siebie system uproszczony poprzez złożenie wniosku. Jednocześnie w przypadku złożenia wniosku przed 1 września 2023 r. taki płatnik będzie od 1 sierpnia 2023 roku uznawany za płatnika unijnego.
Ponadto projekt ustawy częściowo anuluje obowiązujące od 1 sierpnia moratorium na kontrole wyrobów akcyzowych (alkoholu, tytoniu, paliw), działalności hazardowej i usług finansowych. Jednocześnie do zakończenia/zniesienia stanu wojennego przedłużono moratorium na przeprowadzanie innych kontroli podatkowych, a także kontroli dokumentacji prawidłowości naliczenia, obliczenia i wypłaty ECW.
Jak poinformowano, Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeanalizuje ustawę „O zmianach w Ordynacji podatkowej Ukrainy i innych ustawach Ukrainy dotyczących specyfiki opodatkowania w okresie stanu wojennego”, która przewiduje przywrócenie przedwojennych przepisów podatkowych, w celu oceny ich zgodności z ustaloną strategią.