Rosja ogłosiła wypowiedzenie „porozumienia zbożowego”
Jak donosi Ukrinform, poinformował o tym Interfax, powołując się na oficjalnego przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Marii Zacharowej.
„Dzisiaj Rosja oficjalnie powiadomiła stronę turecką i ukraińską, a także Sekretariat ONZ o sprzeciwie wobec przedłużenia umowy” – powiedziała Zacharowa.
Według niej "w najbliższym czasie zostanie opublikowane oświadczenie MSZ ze szczegółowym wyjaśnieniem stanowiska Rosji".
Rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmytro Pieskow potwierdził rozwiązanie umowy zbożowej. Przypomniał, że de facto "porozumienia czarnomorskie przestały dziś obowiązywać", a następnie przekazał argumenty Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Według niej „część tych umów czarnomorskich, która dotyczy Rosji, nie została jeszcze wypełniona, więc jej ważność jest zawieszona”. „Gdy tylko rosyjska część umowy zostanie wypełniona, strona rosyjska natychmiast powróci do realizacji tej umowy” – powiedział dziennikarzom Pieskow.
Jak informowaliśmy dzień wcześniej, ostatni statek w ramach wynegocjowanej przez ONZ umowy, która umożliwia bezpieczny eksport ukraińskiego zboża nad Morze Czarne, opuścił port w Odessie w niedzielę rano przed zakończeniem przedłużenia umowy dnia 17 lipca.
Umowa zbożowa z została zawarta w lipcu 2022 r. W tym celu podpisano dwa dokumenty: z udziałem ONZ, Turcji i Ukrainy oraz osobno – ONZ, Turcji i Rosji.
Putin wielokrotnie groził, że nie przedłuży umowy, domagając się zniesienia sankcji i utrudnień w rosyjskim eksporcie.
Głównym żądaniem Moskwy było przywrócenie Rossielchozbankowi dostępu do międzynarodowej sieci międzybankowej SWIFT, z której UE wykluczyła Rosję w czerwcu 2022 r. z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
UE rozważa możliwość podłączenia spółki zależnej Rossielchozbankowi do SWIFT, co umożliwi transakcje zbożem i nawozami.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał list do Putina w zeszłym tygodniu. W liście Guterres zasugerował, by Moskwa przedłużyła umowę o kilka miesięcy, aby dać UE czas na podłączenie spółki zależnej Rossielchozbanku do SWIFT.