Wsparcie wojskowe dla Ukrainy pozytywnie wpływa na gospodarki krajów partnerskich - Pyszny
Pyszny napisał o tym w artykule dla Forbes Ukraine, informuje Ukrinform.
"Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę 32 kraje udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej. Niektóre z nich przekazały od 0,5% do 1,0% swojego PKB za rok 2022. Ogólne zobowiązania w tym zakresie wobec Ukrainy w 2022 roku przekroczyły 60 miliardów dolarów, zgodnie z szacunkami Instytutu Kilońskiego do Badań Gospodarki Światowej" - zaznaczył szef NBU.
Nadal dziękujemy wszystkim naszym partnerom za ogromne wsparcie; według Pysznego, "jest to naprawdę spektakularne i decydujące wsparcie dla osiągnięcia zwycięstwa".
Jednocześnie istnieje 5 powodów, dla których pomoc wojskowa dla Ukrainy przez kraje darczyńców nie może być uważana za straty ekonomiczne.
Pierwszym czynnikiem jest działanie efektu domina, co oznacza pozytywny wpływ na gospodarkę partnerów związany z wydatkami związanych z pomocą wojskową dla Ukrainy.
"Każda jednostka pieniężna wydana na sektor obronny ma potencjał generowania dodatkowego PKB poprzez różne kanały. Według obliczeń ekspertów NBU, wzrost wydatków wojskowych przez kraje darczyńców o 1 dolar jest powiązany ze wzrostem PKB o 0,65 dolara w ciągu roku, w którym takie wydatki są podejmowane" - wyjaśnił prezes NBU.
Najbardziej istotny dodatkowy wpływ wynikający z wzrostu wydatków na obronę pojawi się w ciągu jednego do dwóch lat od udzielenia pomocy i osiągnie wartość od 0,79 do 0,87 dolara.
"Jednak to nie wszystko, ponieważ pozytywne efekty będą utrzymywały się nawet pięć lat po przeprowadzeniu wydatków" - dodał Pyszny.
Po drugie, udzielanie pomocy wojskowej pobudza badania i rozwój w kraju darczyńcy, co "sprzyja długoterminowemu wzrostowi wydajności".
Ponadto, "należy niedoceniać możliwości testowania uzbrojenia" i poszerzania możliwości eksportowych broni oraz poszukiwania nowych rynków, w tym także dzięki byłym klientom rosyjskiego sprzętu wojskowego. To trzeci i czwarty czynnik.
"Udowodnienie skuteczności zachodniej broni na Ukrainie przyczynia się do wzrostu wartości akcji zachodnich prywatnych firm produkujących broń. Na przykład cena akcji BAE Systems (Wielka Brytania), która należy do 20 największych producentów broni na świecie i produkuje myśliwce Typhoon, Jaguar, Harrier II, Tornado GR4, od 18 lutego 2022 do 12 czerwca 2023 wzrosła o 59%. Firmy produkujące broń zyskują nowych klientów dzięki skutecznemu wykorzystaniu swoich produktów" - zauważył Pyszny.
Po piąte, według szefa NBU, "pomoc wojskowa dla Ukrainy jest wkładem w tworzenie nowej struktury globalnego bezpieczeństwa". I w tym kontekście, jest przekonany, że pomoc dla Ukrainy w postaci uzbrojenia i środków finansowych dla osiągnięcia pokoju to możliwość zmniejszenia ogólnych kosztów wydatków w przyszłości.
"Mamy więc takie wnioski: międzynarodowa pomoc dla Ukrainy stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla gospodarki partnerów niż wynika to z tych spekulacyjnych oświadczeń, które coraz częściej słyszymy" - podsumował Pyszny.
Jak wcześniej informowano, Berlin ogłosił na szczycie NATO w Wilnie nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości około 700 milionów euro. 12 lipca ogłoszono, że Norwegia przekaże Ukrainie dwa zestawy NASAMS i tysiąc dronów Black Hornet, a Australia - nowy pakiet obronny obejmujący 30 transporterów opancerzonych "Bushmaster".