Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawił prognozy gospodarcze dotyczące Ukrainy
Informacje te zawarte są w opublikowanym w piątek dokumencie МFW na podstawie wyników pierwszej oceny programu rozszerzonego finansowania (EFF) dla Ukrainy, przekazuje Ukraińska Agencja Informacyjna (Укрінформ).
"Ostatnia analiza danych wskazuje na bardziej stabilną aktywność gospodarczą niż w momencie zatwierdzenia programu EFF" - podkreśla się w dokumencie.
W szczególności, przegląd wskaźników wzrostu realnego PKB w 2022 roku (od -30,3% do -29,1%) został zmieniony na lepsze. Stało się to dzięki silniejszej dynamice w IV kwartale ubiegłego roku, kiedy gospodarki i przedsiębiorstwa na Ukrainie lepiej dostosowały się do odłączenia od dostaw energii elektrycznej.
Ponadto, w pierwszym kwartale 2023 roku wzrost PKB wzrósł do 2,4%, "co świadczy o znacznym ożywieniu aktywności gospodarczej", a także dalszej adaptacji biznesu i gospodarstw domowych w czasie wojny. "Badania przedsiębiorstw potwierdzają poprawę nastrojów" - zaznaczono w dokumencie.
Z kolei jako nieprzewidziane ryzyko wskazuje się zniszczenie tamy Kachowskiej, co "może wpływać na wzrost z powodu utraty gruntów rolnych, migracji i zakłóceń w działalności obiektów przemysłowych, w tym z powodu braku wody i energii elektrycznej".
Wskaźnik inflacji na Ukrainie do maja 2023 roku spadł do 15,3% w ujęciu rocznym z 26,6% na koniec 2022 roku. Inflacja bazowa (nie uwzględniająca zmian cen żywności i energii elektrycznej) również spadła do 15,6% w maju z 22,6% na koniec 2022 roku. Jak zaznaczono w Funduszu, odzwierciedla to wysiłki w zakresie optymalizacji dostaw żywności i paliw, szybkiego odbudowy sektora energetycznego po atakach, a także umocnienia kursu gotówkowego hrywny.
Zauważono, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną o ponad 60% od czerwca, ale wpłynie to niewielkim stopniu na inflację ze względu na niską bazę.
Jednocześnie zaznaczono, że warunki na rynku walutowym na Ukrainie poprawiły się dzięki dalszym przepływom zewnętrznym i czynnikom sezonowym, w tym sprzedaży waluty przez producentów rolnych. Różnica między oficjalnym a gotówkowym kursami ustabilizowała się na poziomie około 2-4% od marca, podczas gdy miesięczna netto sprzedaż walut przez Narodowy Bank Ukrainy ustabilizowała się na poziomie 1,6 miliarda dolarów w marcu-maju w porównaniu do 2,9 miliarda dolarów zimą.
Jednocześnie w МFW zaznaczono pogorszenie wskaźników deficytu budżetowego w porównaniu z ubiegłym rokiem, "ponieważ wyższe dochody zostały w dużej mierze zrekompensowane większymi wydatkami w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2023 roku". W związku z tym zaznaczono, że łączny ogólny deficyt budżetowy wyniósł około 185 miliardów hrywien w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku, w porównaniu do 130 miliardów hrywien w tym samym okresie ubiegłego roku.
Jak informował Ukrinform Ministerstwo Finansów Ukrainy prognozuje, że wzrost gospodarczy w wyniku 2023 roku wzrośnie do 3%.