Eksport produktów rolnych z morskich portów Ukrainy w ciągu tygodnia zmniejszył się o 23% - UKAB
Jak podaje Ukraіnform, informację tę przekazała służba prasowa Ukraińskiego Klubu Biznesu Rolniczego.
Zaznacza się, że od 26 czerwca do 2 lipca w ukraińskich portach morskich załadowano 6 statków, które nie przeszły jeszcze niezbędnej inspekcji, aby kontynuować podróż do klientów i oczekują na nią. Jednocześnie zmniejszyła się liczba statków, które przeszły inspekcję na wejście. W poprzednim tygodniu było ich 4 jednostki.
W UKAB podkreśla się, że w Ukrainie rozpoczęły się żniwa i w najbliższej przyszłości znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na bezproblemowy eksport produktów rolnych z Ukrainy. Obecne tempo działania "korytarza zbożowego" pozostaje niedopuszczalnie niskie.
Najwięcej w ciągu 48 tygodni działalności "korytarza zbożowego" eksportowano: kukurydzy (udział w ogólnej strukturze eksportu - 43%), pszenicy (23%) i oleju słonecznikowego (23%). Ukraińskie produkty zostały wysłane do krajów Azji (Chiny, Indie i Turcja), Europy (Holandia) i Afryki (Dżibuti).
Łącznie od rozpoczęcia działalności "korytarza zbożowego" od 1 sierpnia 2022 roku do 2 lipca 2023 roku Ukraina wyeksportowała 32,8 mln ton produktów z sektora rolno-spożywczego.
Jak informował Ukraіnform, Ukraina, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja 18 marca 2023 roku zgodziły się na przedłużenie "Inicjatywy dotyczącej bezpiecznego transportu produktów rolno-spożywczych przez Morze Czarne". Umowa została przedłużona na 120 dni, chociaż Rosjanie twierdzili, że umowa będzie obowiązywać do 18 maja 2023 roku.
Wicepremier - minister ds. odbudowy i rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury, Ołeksandr Kubrakow, poinformował 17 maja, że umowa będzie obowiązywać do 18 lipca 2023 roku.