Ukraina może stać się „gazowym sejfem” dla Europy – ekspert

Ukraina może stać się „gazowym sejfem” dla Europy – ekspert

Ukrinform
Korzystając ze swoich PSG, Ukraina może stać się dla Europejczyków „gazowym sejfem”, ponieważ jej magazyny gazu znajdują się na granicy z państwami UE.

Tak powiedział Mychajło Gonczar, ekspert ds. energii i prezes Centrum Studiów Globalnych Strategii 21, komentując w ukraińskim radiu wypowiedź premiera Denysa Szmyhala o planach naszego kraju, by stać się „gazowym sejfem” Europy.

Według eksperta pojemność 13 ukraińskich podziemnych magazynów gazu wynosi 31 miliardów metrów sześciennych. Jednocześnie pięć największych PSG zlokalizowanych jest w pobliżu granicy z UE, w szczególności z Polską. I na przykład w 2020 roku wiele europejskich firm skorzystało z tego, aby przechowywać surowiec zakupiony po niskich cenach.

„Wtedy ceny gazu na rynku europejskim wróciły do ​​poziomu z początku lat 2000, 1000 metrów sześciennych kosztowało nie więcej niż 80 dolarów. I wielu, w tym Ukraina, zaczęło aktywnie zapełniać dostępne magazyny gazu, aby zaopatrzyć się w tani gaz na nadchodzącą zimę. Nastąpił splot czynników - sytuacja cenowa była korzystna, a europejscy partnerzy zwrócili uwagę na fakt, że na Ukrainie zmieniło się ustawodawstwo i podejście regulacyjne. Tak wielu partnerów zdecydowało się podjąć ryzyko, a to ryzyko było uzasadnione” – wspomina Gonczar.

Dodał, że prawie jedna trzecia - 8 miliardów "metrów sześciennych" - z łącznej liczby 27 miliardów metrów sześciennych wpompowanych w tym czasie do ukraińskiego PSG - należała do europejskich konsumentów.

Poza korzyściami politycznymi związanymi z dążeniem UE do pozbycia się rosyjskiej „igły gazowej”, chodzi także o krótsze ramię zapasów paliwa w razie potrzeby, niż np. zakontraktowany gaz, który można otrzymać w przyszłości z Rosji.

„Rosyjska agresja na Ukrainę w 2014 roku wymusiła zmianę podejścia, zwłaszcza w sferze gazu i transportu gazu. Tak czy inaczej reformy zostały wdrożone i to reformy w sektorze gazowym odniosły największy sukces. Jeśli chodzi o „gazowy sejf” Europy, to po wielu latach starań europejska praktyka korzystania z podziemnych magazynów została wprowadzona i na Ukrainie i w 2020 r. przyniosła pożądany skutek” – powiedział ekspert.

Gonczar zaznaczył, że chodziło o zapewnienie swobodnego dostępu do magazynów gazu, tak jak to działa w UE. Do tego możliwość składowania paliwa w składzie celnym przez około trzy lata.

„Gaz jest wtłaczany i w tym czasie może być magazynowany bez zbędnych formalności. W razie potrzeby klient może go wziąć i używać. Oznacza to, że istnieje elastyczny system, który zapewnia, zwłaszcza w okresie zimowym, dodatkowe możliwości wykorzystania paliwa. Klient wie, że umieścił swój gaz w magazynie i może go szybko pobrać i wykorzystać” – wyjaśnił Gonczar działanie odpowiedniego mechanizmu.

Korzystając z tych atutów, Ukraina, według jego wniosków, może naprawdę stać się „gazowym sejfem” dla Europejczyków.

Jak informował Ukrinform, premier Denys Szmyhal zapewnił, że Ukraina będzie nadal stosować rozsądne podejście do stymulowania i wspierania zielonej generacji i produkcji własnego gazu, a także planuje stać się „gazowym sejfem” dla Europy. Przypomniał, że kraj posiada największe magazyny dla chronienia gazu na kontynencie. Kolejne kroki to zagospodarowanie szelfu gazowego Morza Czarnego, złóż w Karpatach, zwiększenie produkcji biometanu oraz integracja z europejską infrastrukturą wodorową.


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-