Eksport przez "korytarz zbożowy" z Ukrainy wzrósł o 78% w ciągu tygodnia - UKAB
Jak donosi Ukrinform, informuje o tym służba prasowa Ukraińskiego Klubu Biznesu Agrarnego.
Zwraca się uwagę, że w ubiegłym tygodniu w ukraińskich portach morskich załadowano 7 statków, czyli o 3 jednostki więcej niż w poprzednim tygodniu. W tym samym czasie statki te są ładowane, ale nie przeszły jeszcze kontroli niezbędnej do dalszej podróży i na nią czekają.
UKAB podkreśla, że chociaż wskaźniki przewozów przez „korytarz zbożowy” rosną, to nadal pozostają bardzo niskie. Jednocześnie strona rosyjska cały czas zmienia zasady selekcji jednostek poddawanych kontroli na wejściach do odeskich portów, sztucznie opóźniając jej prace. W ciągu ostatniego tygodnia kontrolę przy wejściu przeszło tylko 6 jednostek.
W 44 tygodniu funkcjonowania „korytarza zbożowego” najwięcej eksportowano: kukurydzy (udział w ogólnej strukturze eksportu - 60%), pszenicy (25%) i makuchu słonecznikowego (15%). Ukraińskie produkty zostały wysłane do 2 krajów: Chin i Hiszpanii.
Łącznie od początku funkcjonowania „korytarza zbożowego”, tj. od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 4 czerwca 2023 roku Ukraina wyeksportowała 31 mln ton produktów rolnych.
Jak informował Ukrinform, 18 marca 2023 roku Ukraina, ONZ i Turcja porozumiały się w sprawie przedłużenia „Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produktów rolnych przez Morze Czarne”. Umowa została przedłużona o 120 dni, ale Rosjanie zadeklarowali, że umowa będzie obowiązywała do 18 maja 2023 roku.
Dnia 17 maja Ołeksandr Kubrakow, wicepremier ds. odbudowy i minister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury, poinformował, że umowa będzie obowiązywać do 18 lipca 2023 r.
Ministerstwo Rozwoju Gmin, Terytoriów i Infrastruktury poinformowało, że strona rosyjska we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym od prawie miesiąca blokuje działanie największego ukraińskiego czarnomorskiego portu „Piwdennyj”, w wyniku czego co najmniej 10 krajów nie otrzyma towarów spożywczych.