MFW poprawił prognozę PKB Ukrainy do „plus” 1-3%
Tak wynika z wyników pierwszego przeglądu programu EFR dla Ukrainy, które otrzymał do swojej dyspozycji Ukrinform.
„Spodziewane jest silniejsze ożywienie (na Ukrainie – red.), gdyż gospodarka stopniowo dostosowuje się do warunków wojny. Eksperci MFW podnieśli prognozy wzrostu realnego PKB na 2023 rok do przedziału 1-3% (poprzedni przedział wahał się od minus 3% do 1%), czytamy w dokumencie.
Jednocześnie zaznacza się, że prognoza pozostaje bardzo niepewna ze względu na kontynuację działań wojennych.
Misja MFW wykazała, że generalnie stabilność makroekonomiczna i finansowa w kraju została zachowana „dzięki zrównoważonej polityce oraz ciągłemu i terminowemu wsparciu zewnętrznemu”. Pozostają jednak poważne problemy.
W szczególności deficyt budżetowy utrzymuje się nadal na bardzo wysokim poziomie, co wiąże się z długoterminowymi potrzebami znacznego finansowania, które jest nadal pokrywane z dotacji zewnętrznych i bardzo preferencyjnych pożyczek. Jednocześnie zapewnienie podstawowych funkcji państwa w warunkach ograniczeń finansowych będzie wymagało od władz trudnych kompromisów politycznych. „Decydujące będzie anulowanie nowelizacji ustawy o uruchamianiu dochodów w związku ze stanem wojennym – jeśli będzie to zasadne – przy jednoczesnym unikaniu nowych działań mogących zmniejszyć wpływy podatkowe” – zaznaczył Fundusz.
Jednocześnie wskazuje się, że pomimo ostrzeliwania przez Rosję infrastruktury krytycznej gospodarka ukraińska wykazała się niezwykłą odpornością.
„Aktywność gospodarcza znacznie wzrosła w pierwszym kwartale, ponieważ system energetyczny został szybko przywrócony po atakach” – zauważył MFW. Ponadto należy zauważyć, że rynki walutowe na Ukrainie ustabilizowały się, a inflacja zaczęła wyraźnie spadać.
"Zgodnie z celami określonymi w pierwszym etapie programu EFR, władze podejmują ważne kroki w celu wzmocnienia stabilności fiskalnej, zewnętrznej i finansowej" - podkreślił MFW.
Obejmuje to przyjęcie przepisów dotyczących podnoszenia dochodów zgodnie z Narodową Strategią Dochodową; przygotowanie strategii przejścia na bardziej elastyczny kurs walutowy i poluzowanie kontroli walutowej; przygotowanie pogłębionej oceny stanu sektora bankowego; kontynuacja reform mających na celu wzmocnienie systemu rządów i walkę z korupcją, w tym poprzez zmiany legislacyjne.
„Ciągłe wdrażanie reform strukturalnych w ramach programu (EFF – red.), obejmujących administrację publiczną, przeciwdziałanie korupcji i zarządzanie inwestycjami publicznymi, wzmocni instytucje i położy podwaliny pod silny i zrównoważony wzrost” – podkreślił Fundusz.
Jak poinformował Ukrinform, 23 maja w Wiedniu odbył się pierwszy przegląd czteroletniego programu EFR dla Ukrainy. We wtorek MFW i władze ukraińskie ogłosiły, że osiągnęły porozumienie pracownicze w sprawie pomyślnego zakończenia tego przeglądu i przyjęcia zaktualizowanego pakietu środków polityki gospodarczej i finansowej w ramach programu EFR.