Obniżki podatków negatywnie wpłyną na długoterminowy wzrost gospodarczy Ukrainy - MFW
Jak donosi Ukrinform, powiedział o tym w rozmowie z "Interfax-Ukraina" stały przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na Ukrainie Vahram Stepanian.
„Społeczność międzynarodowa jest gotowa wziąć na siebie część ciężaru, ale Ukraina musi nadal wykonywać swoją część i wzmacniać mobilizację dochodów krajowych w celu finansowania rosnących potrzeb społecznych i infrastrukturalnych. Dla powojennej Ukrainy będzie to główny warunek zrównoważonego rozwoju i długoterminowego wzrostu gospodarczego. Logicznie wynika z tego, że działania, które zmniejszają wpływy podatkowe lub niszczą istniejącą bazę podatkową, ograniczają zdolność Ukrainy do osiągnięcia celów odbudowy i rozwoju, co negatywnie wpływa na długoterminowy wzrost gospodarczy" - powiedział.
Stepanian podkreślił, że rekonstrukcja i odbudowa Ukrainy będzie wymagała ogromnych środków finansowych, o czym świadczy niedawna ocena zniszczeń i potrzeb odbudowy.
Przedstawiciel MFW wyjaśnił, że program rozszerzonego finansowania Ukrainy ma na celu promowanie trwałego i niezawodnego wzrostu gospodarczego, który zależy od wielu instrumentów politycznych.
Według Stepaniana jednym z takich narzędzi jest polityka podatkowa, gdyż skuteczna i sprawiedliwa polityka podatkowa pozwala na redystrybucję zasobów państwowych w celu zaspokojenia potrzeb socjalnych i infrastrukturalnych kraju, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności poprzez zapewnienie równych szans dla biznesu. Te ważne funkcje polityki podatkowej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego zarówno w ogóle, jak i w przypadku Ukrainy.
Zauważył również, że realizowana w ramach programu krajowa strategia dochodowa pomoże dostosować mobilizację dochodów do priorytetów rozwojowych rządu i średniookresowych potrzeb w zakresie wydatków, w tym na odbudowę i potrzeby społeczne.
W szczególności obejmować będzie: działania zwiększające poziom świadczenia usług podatkowych i celnych; rewizja uproszczonego systemu podatkowego w celu rozwiązania problemu nadmiernych podatków pracowniczych; harmonizacja ustawodawstwa dotyczącego podatku VAT i podatku akcyzowego z prawodawstwem unijnym; wzmocnienie środków antykorupcyjnych i procedur zarządzania w celu wyeliminowania ryzyka nieuczciwości; reformy podatkowe na rzecz powojennej odbudowy i inwestycji.
Jak informowaliśmy, w marcu 2023 r. Rada Dyrektorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdziła nowy czteroletni rozszerzony program finansowania dla Ukrainy w wysokości 15,6 mld dolarów USA. Ukraina otrzymała pierwszą transzę w wysokości 2,7 mld dolarów natychmiast po zatwierdzeniu programu.