Komisja Europejska proponuje działania mające na celu ochronę unijnego rynku przed nadmiernym importem żywności z Ukrainy
Poinformowała o tym dziś podczas briefingu prasowego rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant, donosi korespondent Ukrinformu.
Według niej chodzi w szczególności o wsparcie dla dotkniętych gospodarstw i restrykcje dotyczące dostaw ukraińskiego zboża i innych produktów spożywczych na rynku UE.
„Dziś rano przewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedziała na list pięciu rządów UE w sprawie sytuacji z eksportem ukraińskich towarów rolnych. Przewodnicząca podkreśliła, że jest w pełni świadoma obaw wyrażanych w związku ze wzrostem importu niektórych ukraińskich towarów rolnych na rynek UE. Podkreśliła, że w świetle jednolitego rynku i unii celnej potrzebne jest wspólne europejskie podejście do rozwiązania tych problemów. Przewodnicząca przedstawiła trzy propozycje rozwiązania tej sytuacji” – powiedziała Dana Spinant.
Pierwsza z propozycji, zdaniem rzeczniczki, dotyczy kontynuacji wsparcia dla europejskich rolników dotkniętych tą sytuacją rynkową.
„Dostarczyliśmy już pakiet wsparcia w wysokości 56,3 mln euro, a obecnie przygotowujemy drugi pakiet wsparcia finansowego w wysokości 100 mln euro. Po drugie, podejmiemy środki ostrożności zgodnie z obowiązującymi przepisami handlowymi dotyczącymi niektórych kategorii zboża. Dotyczy to w szczególności pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku. Po trzecie, rozpoczniemy dochodzenie w sprawie innych towarów wrażliwych” – powiedziała Dana Spinant.
Przypomniała, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis omówi ten kierunek działań i przedstawione propozycje z ministrami pięciu krajów UE, które wystosowały dziś po południu pismo do Komisji Europejskiej, a także przeprowadzi negocjacje z przedstawicielem Ukrainy.
„Z jednej strony jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać Ukrainę w eksporcie jej produktów, w tym rolniczych, ponieważ są to ważne „koła ratunkowe” dla ukraińskiej gospodarki. Jesteśmy zaangażowani we wprowadzanie tych produktów na rynek światowy tam, gdzie są one potrzebne, w szczególności w celu rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem żywnościowym. Jednocześnie w pełni angażujemy się we wspieranie naszych rolników” – podkreśliła rzeczniczka Komisji Europejskiej.
Zaznaczyła, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad odpowiednimi propozycjami rozwiązania obecnej sytuacji wspólnie z Radą UE i szwedzką prezydencją w Unii Europejskiej, które powinny zostać sformułowane "w najbliższym czasie".
Jak informowaliśmy, w krajach graniczących z Ukrainą doszło do protestów lokalnych rolników, którzy cierpią z powodu napływu ukraińskiego eksportu produktów rolnych i wynikającego z tego spadku cen rynkowych produktów rolnych. Rządy Polski i Węgier ogłosiły wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych, co spotkało się z krytyką ze strony Komisji Europejskiej, która nalega na znalezienie wspólnej odpowiedzi na istniejące problemy w UE.
Rządy pięciu krajów UE – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii – wystosowały pisma do Komisji Europejskiej z prośbą o podjęcie środków ochronnych w celu ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy, ponieważ duży napływ zboża i żywności na rynek UE z Ukrainy, doprowadziły do spadku cen takich produktów. Spowodowało to szkody w gospodarstwach, przede wszystkim w krajach graniczących z Ukrainą.
Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę i zablokowaniu portów Morza Czarnego, przez które zwykle odbywał się eksport produktów rolnych na rynek światowy, Unia Europejska zorganizowała na granicach z Ukrainą „korytarze solidarności”, aby Ukraina skierowała część swojego eksportu produktów rolnych na rynek światowy drogą lądową, transportem samochodowym i kolejowym, a także śródlądowymi drogami wodnymi.