W styczniu Ukraina zmniejszyła eksport produktów rolnych o 13% - UKAB
W styczniu 2023 roku Ukraina wyeksportowała 6,1 mln ton produktów rolnych, czyli o 13% mniej niż w grudniu 2022 roku.
Jak donosi Ukrinform, informuje o tym służba prasowa Ukraińskiego Klubu Biznesu Agrarnego.
"W styczniu 2023 roku Ukrainie udało się wyeksportować 6,1 mln ton produktów rolnych, czyli o 13% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego miesiąca. 50% tego eksportu zrealizowano za pomocą "korytarza zbożowego", a reszta - alternatywnymi szlakami eksportowymi" - czytamy w komunikacie.
Należy zauważyć, że nie wszystkie produkty wysłane w styczniu zdołały fizycznie przekroczyć granicę. Spadek eksportu w styczniu br. spowodowany był słabym funkcjonowaniem „korytarza zbożowego”, który stale blokuje strona rosyjska.
W styczniu Ukraina wyeksportowała 4,2 mln ton zbóż (udział kukurydzy - 64%, pszenicy - 31%, jęczmienia - 5%), czyli o 13% mniej niż w grudniu ubiegłego roku. Eksport roślin oleistych wyniósł 793 tys. ton (udział soi - 51%, nasion słonecznika - 24% i rzepaku - 24%); to o 9% mniej niż w grudniu 2022 r.
W styczniu wyeksportowano także 419,7 tys. ton olejów roślinnych (udział oleju słonecznikowego - 94%, oleju sojowego - 6%), czyli o 10% mniej niż w poprzednim miesiącu. Eksport makuchów po ekstrakcji olejów roślinnych wyniósł 430,4 tys. ton (udział makuchów słonecznikowych – 84%, makuchów sojowych – 16%); to o 26% mniej niż w poprzednim miesiącu.
Według UKAB główne zmiany w styczniu dotyczą struktury eksportu roślin oleistych. W styczniu 2023 r. największy udział w eksporcie oleju miała soja, która zaczęła być aktywnie sprzedawana za granicą. Cała ilość uprawianego rzepaku została już wyeksportowana, a sprzedaż nasion słonecznika wyhamowała, ponieważ eksport oleju słonecznikowego względnie się ożywił i stopniowo przywracane jest krajowe przetwórstwo nasion słonecznika.
Stowarzyszenie podkreśla, że jedną z pilnych w tej chwili kwestii jest kontynuacja „korytarza zbożowego”, gdyż uzgodniony termin jego obowiązywania upływa w połowie marca 2023 r.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy trasy alternatywne znacznie zwiększyły swoją przepustowość, ale to nie wystarczy. Bez „korytarza zbożowego” kraje nie będą mogły importować ukraińskiej żywności, a ukraińscy rolnicy nie będą mogli otrzymać środków na zapewnienie sobie dalszej działalności – przede wszystkim wiosennych zasiewów 2023 roku.
Jak informowaliśmy, w roku gospodarczym 2022/2023 Ukraina wyeksportowała 26,701 mln ton produktów rolnych.
prs