Banki poprawiły swoje oceny wskaźników perspektyw kredytowych - NBU
Jak informował Ukrinform, poinformowało o tym biuro prasowe NBU.
„W IV kwartale banki nieznacznie poprawiły swoje szacunki wskaźników akcji kredytowej: respondenci odnotowali wzrost popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw oraz po raz pierwszy w 2022 r. ożywienie popytu ludności na kredyty hipoteczne. Jednocześnie uczestnicy badania odnotowali zaostrzenie standardów dla wszystkich rodzajów kredytów i spadek poziomu akceptacji wniosków, z wyjątkiem kredytów hipotecznych” – czytamy w komunikacie.
W przyszłości banki spodziewają się umiarkowanego wzrostu popytu na kredyty biznesowe i hipoteczne oraz przewidują wzrost wszystkich rodzajów ryzyka.
W okresie październik - grudzień 2022 r. największe zainteresowanie kredytobiorców korporacyjnych stanowiły pożyczki krótkoterminowe w hrywnach oraz przez MŚP. Z drugiej strony nadal malał popyt na kredyty długoterminowe i walutowe. Wysokie stopy procentowe i brak inwestycji kapitałowych nadal hamowały popyt na kredyty dla przedsiębiorstw. Po raz czwarty z rzędu większość banków poinformowała o zaostrzeniu kryteriów udzielania kredytów korporacyjnych, głównie w zakresie kredytów długoterminowych i walutowych. Negatywne nastroje konsumentów ograniczyły popyt ludności na kredyty konsumpcyjne.
Jednocześnie po raz pierwszy od początku 2022 r. banki odnotowały ożywienie popytu ludności na kredyty hipoteczne, w szczególności za sprawą korzystniejszych stóp procentowych. Standardy kredytowe dla gospodarstw domowych umocniły się czwarty kwartał z rzędu. Uczestnicy badania odnotowali znaczny wzrost ryzyka dla stopy procentowej oraz walutowego i operacyjnego ryzyka w IV kwartale 2022 roku. Natomiast ryzyko płynności spadło po raz pierwszy w ciągu ostatnich czterech kwartałów.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy respondenci spodziewają się umiarkowanej poprawy dynamiki akcji kredytowej dla przedsiębiorstw oraz dalszej redukcji portfela kredytów detalicznych. Banki liczą na wzrost finansowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy, przewidując napływ środków zarówno od ludności, jak i przedsiębiorstw. Większość instytucji finansowych spodziewa się pogorszenia jakości portfela kredytowego, jednak od ostatniego badania udział takich banków zmniejszył się. W ciągu najbliższych trzech miesięcy banki spodziewają się wzrostu wszystkich rodzajów ryzyka, jednak udział takich respondentów nieznacznie spadł.
Jak informowaliśmy, obecne badanie zostało przeprowadzone w okresie od 16 grudnia 2022 r. do 12 stycznia 2023 r. wśród kierowników departamentów kredytowych 27 banków, których udział w sumie aktywów systemu bankowego wynosi 97%.
prs