W ubiegłym roku EBOR przekazał 280 mln euro na wsparcie ukraińskich przedsiębiorstw
W 2022 roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przekazał 280 mln euro na wsparcie kapitału obrotowego producentów rolnych i przetwórców na Ukrainie.
Według korespondenta Ukrinformu, Lesia Kuźmienko, zastępca dyrektora EBOR na Ukrainie ds. rozwoju przemysłu, handlu i agrobiznesu, opowiedziała o tym na briefingu poświęconym omówieniu wskaźników inwestycyjnych zeszłorocznej działalności banku.
Według niej priorytetem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w naszym kraju w ubiegłym roku było wspieranie stabilności biznesu, w szczególności rolnictwa i przetwórstwa. W tym celu bank bezpośrednio i poprzez projekty podziału ryzyka wspierał wiosną kapitał obrotowy szeregu spółek rolniczych, aby zapewnić łańcuchy dostaw. W sumie kosztowało to 280 milionów euro.
„W szczególności MHP Holding, wiodący producent kurczaków na Ukrainie, otrzymał od EBOR pożyczkę w wysokości 24 mln euro na wsparcie działalności rolniczej. Wsparli też producenta cukru Astarta holding na kwotę 11 mln euro z podziałem ryzyka. EBOR i Raiffeisen Bank udzieliły pożyczki w wysokości 100 milionów hrywien producentowi drożdży Enzym Company PJSC. Pieniądze wesprą kapitał obrotowy i pomogą firmie w zakupie surowców potrzebnych do utrzymania obecnego poziomu produkcji w latach 2022-2023. Zapewniliśmy również kapitał obrotowy wielu firmom z sektora farmaceutycznego” – wyjaśniła Kuźmienko.
Powiedziała, że oprócz wsparcia płynności, w drugiej połowie 2022 roku bank zajmował się także projektami inwestycyjnymi na Ukrainie. Na przykład ukraińskiemu producentowi zboża Grain Alliance Group przekazano 10 mln euro na poprawę zdolności eksportowych i rozwój nowych tras logistycznych.
„Sfinansowaliśmy także rozbudowę hubu logistycznego na Słowacji i stworzenie infrastruktury do bezpiecznego transportu do niego ukraińskiego zboża” – dodała przedstawicielka EBOR.
Według niej Bank nadal aktywnie wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa Ukrainy zwiększając procent pokrycia kosztów
projektów doradczych z 50% do 85% (łącznie w czasie trwania programu wspartych zostało ponad 1200 firm). Również w ubiegłym roku bank podjął inicjatywę rekompensowania kosztów relokacji przedsiębiorstw z terenów najbardziej dotkniętych wojną do bezpieczniejszych regionów kraju. Taka inicjatywa jest finansowana przez darczyńców – Szwajcarię i USA – kwotą 2,4 mln euro.
Kuźmienko zapewniła, że realizacja tych programów będzie kontynuowana w 2023 roku. Obecnie przygotowywanych jest kilka ważniejszych projektów wspierania przez bank realnego sektora ukraińskiej gospodarki.
Jak informowaliśmy, EBOR zobowiązał się do przekazania Ukrainie 3 mld euro dotacji, pożyczek z podziałem ryzyka w latach 2022-2023. Dzień wcześniej Rząd Ukrainy wyraził zgodę na zawarcie przez OJSC Naftogaz Ukrainy transakcji na kwotę przekraczającą 3 mld UAH, w szczególności na zawarcie umowy o dofinansowanie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (finansowanie zakupów ratunkowych „błękitnego paliwa” przez Naftogaz).
prs