Lwów gości okrągły stół „Europa – Polska – Ukraina: Razem odbudowujemy”
Polski biznes może pomóc Ukraińcom przetrwać i ekonomicznie wygrać wojnę, a po zwycięstwie przyczynić się i uczestniczyć w ożywieniu gospodarczym Ukrainy.
Jak donosi Ukrinform, było to omawiane wczoraj, 6 lipca, podczas okrągłego stołu „Europa – Polska – Ukraina: Razem odbudowujemy”, informuje serwis prasowy lwowskiego OWA.
„Dziękuję wszystkim naszym europejskim partnerom za wiarę na Ukrainie, którą okazali od początku wojny na pełną skalę. I z taką samą wiarą i zaufaniem namawiam do inwestowania w naszym państwie, w obwodzie lwowskim, we wspólne przedsięwzięcia i projekty. Trzeba odbudować Ukrainę już teraz, a nie czekać na koniec wojny – podkreślił podczas okrągłego stołu szef regionu Maksym Kozicki.
Zaznaczył, że państwo już teraz podejmuje właściwe kroki w celu tworzenia parków przemysłowych, a także we współpracy z partnerami europejskimi – w zakresie transportu bezwizowego i bezcłowego wwozu towarów do UE.
Projekt „Europa – Polska – Ukraina. Odbuduj razem” obejmuje szereg konsultacji, wydarzeń oraz międzynarodową konferencję. Działania programowe realizowane są we współpracy z wiodącymi organizacjami biznesowymi działającymi na Ukrainie: Europejskim Stowarzyszeniem Biznesu (EBA) oraz Ukraińską Izbą Przemysłowo-Handlową.
Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz zauważyła, że ponad cztery miesiące wojny znacznie zbliżyły Polskę i Ukrainę.
„Ten niezwykle trudny okres bardzo zbliżył nasze kraje. Zmierzamy teraz w kierunku naszego wspólnego partnerstwa. Przed nami wielkie zadanie polityczne – zbudowanie tak silnych relacji gospodarczych, które stanowią podstawę naszego związku – powiedział Dzvonkevich.
Podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy od pierwszych dni pomagają Ukrainie: pomocą humanitarną, transportem, aranżacją miejsc do życia dla przesiedleńców itd. Dziś zadaniem jest wzmocnienie i przeniesienie współpracy między biznesami na nowy poziom.
Tym samym uczestnicy zadbali o logistykę, centra magazynowe w Polsce, aby uniknąć zatorów na granicy, produkcję i eksport produktów rolnych, przemysł.
Jak zauważono podczas okrągłego stołu, obie strony są zainteresowane zidentyfikowaniem konkretnych branż i przedsiębiorstw, w ramach których będzie miała miejsce przyszła współpraca i przyciągnięte zostaną inwestycje. Po stronie polskiej są firmy zainteresowane współpracą z ukraińskim biznesem.
Jak informowaliśmy, ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców RP) od początku wojny na pełną skalę na Ukrainie aktywnie angażuje się zarówno w pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy, jak i zacieśnianie relacji między polskimi i ukraińskimi przedsiębiorcami.
prs