W Polsce może zostać otwarta filia Instytutu Ukraińskiego - Ministerstwo Reintegracji

Ukraina prowadzi rozmowy z Polską na temat otwarcia filii Instytutu Ukraińskiego.

Jak informuje Ukrinform, powołując się na służbę prasową Ministerstwa ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów na Telegramie, kwestia ta została omówiona na specjalnym spotkaniu dotyczącym Ukraińców za granicą, któremu przewodniczyła wicepremier Iryna Wereszczuk.

"Musimy wzmocnić działalność Instytutu Ukraińskiego. To stworzy nowe możliwości dla naszych obywateli, aby zachować tożsamość narodową i państwową za granicą" — podkreśliła Wereszczuk.

Wicepremierka zaznaczyła również potrzebę otwarcia filii instytutu w Polsce, ponieważ to tam szuka tymczasowej ochrony największa liczba Ukraińców. Według komunikatu, rozmowy z Polską w tej sprawie są już prowadzone.

"Obecnie trwają przygotowania do organizacji kursów języka ukraińskiego jako obcego w zagranicznych przedstawicielstwach Instytutu" — dodano w komunikacie.

Jednocześnie Ministerstwo Reintegracji przypomina, że jedną ze strategicznych celów Instytutu jest rozszerzenie użycia języka ukraińskiego na świecie. W ramach tego kierunku zrealizowano już kilka projektów. Wśród nich jest strona „Język ukraiński” na witrynie Instytutu (aplikacje mobilne, platformy online, podcasty, kursy, podręczniki i słowniki do nauki języka ukraińskiego jako obcego), badania nad studiami ukraińskimi i krymskotatarskimi na świecie (mapa ośrodków, formaty działalności, kursy języka ukraińskiego), audioprzewodniki w języku ukraińskim w 7 muzeach w Polsce i Austrii.

Wprowadzono również kurs języka ukraińskiego i literatury na Uniwersytecie w Padwie (Włochy) oraz promowano język ukraiński w projektach artystycznych.

Jak informował Ukrinform, Instytut Ukraiński to państwowa instytucja, która reprezentuje kulturę i kształtuje wizerunek Ukrainy za granicą. Instytut, założony przez rząd w 2017 roku, należy do obszaru zarządzania Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego misją jest wzmacnianie międzynarodowej i wewnętrznej podmiotowości Ukrainy, wykorzystując możliwości dyplomacji kulturalnej. Przedstawicielstwa instytutu działają już w Niemczech i Francji.