Ambasador w Polsce uczcił pamięć ukraińskich żołnierzy na cmentarzu w Kaliszu-Szczypiornie
Na zakończenie swojej misji dyplomatycznej w Polsce Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz złożył wizytę w mieście Kalisz, gdzie wraz z prezydentem miasta Krystianem Kinastowskim uczcił pamięć ukraińskich żołnierzy na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Kaliszu- Szczypiornie, gdzie obecnie trwają prace renowacyjne.
Jak podał Ukrinform, Ambasada Ukrainy w Polsce poinformowała o tym na Facebooku.
Strony dokonały przeglądu stanu prac i omówiły plany związane z oficjalnym otwarciem odrestaurowanego cmentarza.
Misja dyplomatyczna zauważyła, że Kalisz jest ważnym miejscem ukraińsko-polskiej wspólnej pamięci historycznej o braterstwie broni Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej i Wojska Polskiego w walce z bolszewicką Rosją w 1920 roku.
W kaliskim obozie jenieckim, zorganizowanym przez Niemców w 1914 r., przebywali jeńcy ukraińscy i internowani z Galicji Wschodniej od 1919 r., a także internowani żołnierze armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1921–1924. Na miejscowym cmentarzu pochowano około 400 żołnierzy Armii URL, którzy zginęli w latach 1921-1940: z 1. Dywizji Zaporoskiej, 2. Dywizji Wołyńskiej, 3. Dywizji Żelaznej, 4. Dywizji Kijowskiej, 5. Dywizji Chersoniu, 6. Dywizji Siczowej, Oddzielnej Dywizji Kawalerii i 1 Dywizji1 Karabinów Maszynowych. Dzięki staraniom ukraińskich internowanych uporządkowano wszystkie groby, a na terenie Ukrainy wzniesiono majestatyczny pomnik.
W 1921 r. obóz żołnierzy Armii UNR internowanych w Kaliszu odwiedzili Naczelny Ataman Ukraińskiej Republiki Ludowej Szymon Petlura i Marszałek Polski Józef Piłsudski.
Po II wojnie światowej pomnik i cmentarz uległy zniszczeniu, a odrestaurowano je dopiero w 1999 roku.
„Dziś ukraiński cmentarz wojskowy w Kaliszu- Szczypiornie wpisany jest do rejestru zabytków Rzeczypospolitej Polskiej i jest jednym z największych ukraińskich cmentarzy wojskowych w Polsce. Z biegiem czasu i do dziś jego stan wymagał poważnych prac restauratorskich. Dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, we współpracy z Narodowym Instytutem Konserwacji Zabytków, Ambasadą Ukrainy w Polsce, władzami Miasta Kalisza oraz przedstawicielami władz ukraińskich społeczności w Polsce zakończono prace konserwatorskie na cmentarzu” – przekazała ambasada.
Przypomnijmy, że w Dzień Wszystkich Świętych tradycyjne uroczystości poświęcone uczczeniu pamięci żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej odbyły się w Przemyślu w Polsce oraz na ukraińskim cmentarzu wojskowym we wsi Pikulice.
Foto: Ambasada Ukrainy w Polsce / Facebook