Przystąpienie Ukrainy do NATO nazwano procesem nieodwracalnym
Członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego uznali przystąpienie Ukrainy do NATO za nieodwracalne i zapewnili wsparcie dla naszego kraju na drodze integracji euroatlantyckiej.
Tak wynika z deklaracji szczytu NATO w Waszyngtonie, upublicznionej w środę, przekazuje Ukrinform.
„Podczas gdy Ukraina będzie kontynuować swoje żywotne wysiłki, będziemy nadal wspierać ją na nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO” – stwierdza dokument.
Jednocześnie wskazuje się, że Ukraina powinna sama wybrać, bez zewnętrznej ingerencji, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo.
„Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Ukraina staje się coraz bardziej zgodna i politycznie zintegrowana z Sojuszem” – podkreśla deklaracja.
Kraje NATO z zadowoleniem przyjmują konkretny postęp, jaki Ukraina osiągnęła po szczycie w Wilnie, w zakresie niezbędnych reform demokratycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa.
„Po raz kolejny potwierdzamy, że będziemy mogli wystosować zaproszenie Ukrainy do Sojuszu, jeśli państwa członkowskie wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki” – czytamy w dokumencie.
Ta decyzja, a także zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Ukraina–NATO, w połączeniu z obecnymi wysiłkami członków Sojuszu, „stwarzają pomost do członkostwa Ukrainy w NATO”. Jak oświadczyli członkowie Sojuszu, będą w dalszym ciągu wspierać postęp Ukrainy w zakresie interoperacyjności operacyjnej, a także we wprowadzaniu reform w sferze demokracji i sektorze bezpieczeństwa.
W Deklaracji wspomina się także o decyzji o utworzeniu Misji Wsparcia i Pomocy Bezpieczeństwa NATO na Ukrainie (NSATU) „w celu koordynowania transferu sprzętu wojskowego na Ukrainę oraz szkoleń członków i partnerów Sojuszu”. Ponadto wyrażane jest poparcie dla utworzenia Wspólnego Centrum Analiz, Przygotowań i Szkoleń NATO-Ukraina (JATEC). W dokumencie z zadowoleniem przyjęto także decyzję Sekretarza Generalnego o mianowaniu wysokiego rangą przedstawiciela NATO na Ukrainie.
Jak donosi Ukrinform, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że po zakończeniu wojny Ukraina powinna otrzymać wystarczające zdolności do odstraszania agresji ze strony Rosji, a także gwarancje bezpieczeństwa, z których najlepszą jest art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Dlatego ostatecznym celem negocjacji i działań we współpracy z Ukrainą jest członkostwo naszego kraju w Sojuszu – podkreślił Sekretarz Generalny NATO.
Zdjęcie: Emerging Europe