Rada Ministrów UE przyjęła 14. pakiet sankcji wobec Rosji

Ministrowie spraw zagranicznych UE, zebrani dziś w Luksemburgu, przyjęli 14. pakiet sankcji wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę, który dodatkowo zwiększa presję na rosyjską energetykę i obejmuje środki zapobiegające próbom obchodzenia europejskich sankcji.

Jak podaje Ukrinform, wynika to z informacji opublikowanej dzisiaj na stronie internetowej Rady Europejskiej.

„Rada UE przyjęła dziś 14. pakiet gospodarczych i indywidualnych środków ograniczających mających na celu dalsze uderzenie przeciwko reżimowi Putina i tym, którzy ułatwiają jego zbrodniczą, niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. Środki te mają uderzyć w wysokodochodowe sektory rosyjskiej gospodarki, takie jak energetyka, finanse i handel, i jeszcze bardziej skomplikować obchodzenie unijnych sankcji” – czytamy w raporcie.

Jak zauważono, XIV pakiet sankcji wprowadza ograniczenia wobec 116 osób i instytucji zaangażowanych w działania podważające lub zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy.

W dziedzinie energii UE zakazała wykorzystywania europejskiej infrastruktury do przetwarzania lub pompowania rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na potrzeby dostaw paliwa do krajów trzecich.

„UE wprowadzi zakaz usług pompowania rosyjskiego LNG na terytorium UE w celu dostaw do krajów trzecich. Dotyczy to zarówno operacji łódź na łódź, łódź na brzeg, jak i operacji przeładunku i nie ma wpływu na import, a jedynie na reeksport do krajów trzecich przez UE. Komisja Europejska będzie monitorować wdrażanie tej decyzji i w razie potrzeby może zaproponować środki łagodzące” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie UE zakazuje nowych inwestycji oraz dostarczania towarów, technologii i usług w celu dokończenia projektów rozwoju rosyjskiej infrastruktury LNG, takich jak Arctic LNG 2 i Murmańsk LNG. Ograniczenia w imporcie rosyjskiego LNG przez terminale UE nie mają związku z systemem dostaw gazu ziemnego.

Nowy pakiet sankcji przewiduje także dodatkowe środki zapobiegające ich obchodzenia. W szczególności wszystkie spółki w UE muszą dopilnować, aby ich spółki zależne w państwach trzecich nie angażowały się w żadną działalność, przeciwko której skierowane są sankcje UE.

Aby przeciwdziałać reeksportowi do Rosji amunicji znalezionej na Ukrainie lub istotnej dla rozwoju rosyjskich systemów wojskowych, podmioty z UE sprzedające taką amunicję do krajów trzecich będą zobowiązane do wdrożenia mechanizmów weryfikacyjnych umożliwiających identyfikację i ocenę ryzyka ponownego eksport do Rosji.

Ponadto europejscy operatorzy przekazujący know-how przemysłowe do produkcji sprzętu wojskowego partnerom handlowym z krajów trzecich będą zobowiązani do zawarcia w swoich umowach klauzuli, że know-how nie będzie wykorzystywane do produkcji towarów przeznaczonych dla Rosji.

W sferze finansowej Rada UE podjęła decyzję o zakazie korzystania z Systemu Przesyłania Komunikatów Finansowych - specjalistycznej usługi przesyłania komunikatów finansowych opracowanej przez Centralny Bank Rosji w celu zneutralizowania skutków środków ograniczających. Instytucje UE działające poza Rosją będą miały zakaz przystępowania do SPFS lub usług komunikacji finansowej równoważnych temu systemowi.

Operatorom finansowym w UE zakazano także przeprowadzania transakcji z osobami znajdującymi się na liście użytkowników SPFS poza Rosją.

Ponadto Rada UE wprowadziła zakaz transakcji finansowych z docelowymi instytucjami kredytowymi i finansowymi, dostawcami kryptowalut z siedzibą poza UE, jeśli instytucje te ułatwiają transakcje finansowe wspierające rosyjską bazę wojskowo-przemysłową poprzez eksport, dostawy, sprzedaż, transfer lub transport towarów i technologii podwójnego przeznaczenia.

XIV pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej bezpośrednio zabrania partiom politycznym, organizacjom, instytucjom badawczym korzystania z jakichkolwiek środków finansowych pochodzących od instytucji rosyjskich, wprowadza ograniczenia w transporcie, wprowadza dodatkowe środki mające na celu wzmocnienie kontroli eksportu i importu, a także ograniczenia w stosunku do 61 instytucji w krajach trzecich, które są zamieszane w łamanie zakazu dostaw towarów i technologii podwójnego przeznaczenia do Rosji.

Jak podaje Ukrinform, 20 czerwca ambasadorowie państw członkowskich UE uzgodnili 14. pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę.

Zdjęcie: Shutterstock