W Formule Pokojowej są trzy punkty, które popierają prawie wszystkie kraje – Zełenski
Ukraina zdefiniowała trzy główne punkty Formuły Pokojowej, które popierają nawet te kraje, które równoważą i nie wspierają w pełni Ukrainy w czasie wojny.
Jak podał korespondent Ukrinformu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Portugalii Luísem Montenegro.
„Te punkty (Formuły Pokoju – przyp. red.) opierają się właśnie na Karcie ONZ. Te trzy punkty - bezpieczeństwo nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe i kierunek humanitarny, tam, nawiasem mówiąc, chodzi nie tylko o wymianę, ale także o zwrot ukraińskich dzieci skradzionych przez Rosję i przymusowo wywiezionych do Rosji. Oznacza to, że te 3 punkty są bardzo ważne. Być może porozmawiamy także o bezpieczeństwie nuklearnym i atakach na ukraiński przemysł energetyczny” – powiedział Zełenski.
Dodał, że wszystkie kraje są zjednoczone wokół wspomnianych trzech punktów i jest to dobry sygnał do rozpoczęcia prac.
„Następnie na poziomie technicznym nasi ludzie, przedstawiciele przywódców wszystkich państw, szczegółowo przepracują każdy z tych punktów. Jeśli te trzy rozwiązania zadziałają, będziemy w stanie rozwiązać także całą resztę, jeśli kraje naprawdę będą chciały zakończyć tę wojnę” – powiedział Zełenski.
Zauważył, że prace nad „korytarzem zbożowym” kontynuowane są według tego schematu i dają dobre rezultaty.
Jak podał Ukrinform, w Lizbonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Portugalii Luis Montenegro podpisali dwustronne Porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Umowa ustanawia zobowiązanie Portugalii do wspierania Ukrainy w przywracaniu jej integralności terytorialnej w granicach z 1991 r., w tym na morzu terytorialnym. Portugalia przekaże w tym roku co najmniej 126 mln euro wsparcia wojskowego. Potwierdza także udział w koalicji F-16, międzynarodowej koalicji na rzecz bezpieczeństwa morskiego, a także w programie pozyskiwania amunicji dużego kalibru, wysiłkach na rzecz rozminowywania i wzmacnianiu bezpieczeństwa morskiego.
Portugalia stała się 12. krajem, z którym Ukraina zawarła dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie w celu wdrożenia postanowień Wspólnej Deklaracji G7 przyjętej w Wilnie 12 lipca ubiegłego roku. Wcześniej Ukraina podpisała umowy dwustronne z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią i Belgią.
Zdjęcie: Kancelaria Prezydenta