Ukraina chce wejść do UE w ciągu dwóch lat – Szmyhal
Ukraina ma plan wejścia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat.
O tym powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie dla „Politico” , donosi Ukrinform.
„Mamy bardzo ambitny plan wejścia do Unii Europejskiej w ciągu najbliższych dwóch lat. Spodziewamy się więc, że w tym roku, w 2023, możemy już mieć ten przedakcesyjny etap negocjacji” – powiedział Szmyhal .
Temu zagadnieniu będzie oczywiście poświęcony zbliżający się szczyt Ukraina-UE, który odbędzie się 3 lutego w Kijowie. Szmyhal wyraził nadzieję, że w piątek Ukraina będzie mogła zrobić "znaczący skok naprzód", w szczególności w niektórych obszarach - porozumienie w sprawie ruchu bezwizowego dla towarów przemysłowych, zawieszenie ceł na ukraiński eksport na kolejny rok, jak również a także „aktywny postęp” w kierunku przystąpienia do systemu płatności SEPA (Single European Payments Network) oraz włączenia Ukrainy do unijnej strefy roamingu mobilnego.
„Oczekujemy postępu i przyspieszenia na drodze do podpisania tych umów” – powiedział szef ukraińskiego rządu.
Kolejną centralną kwestią związaną z przystąpieniem Ukrainy do UE będzie walka Ukrainy z korupcją. Szmyhal podkreślił, że ukraińskie władze poważnie traktują korupcję.
„Mamy zerowe podejście do korupcji. Niestety, korupcja nie narodziła się wczoraj, ale jesteśmy przekonani, że ją wykorzenimy” – powiedział, wskazując na „błyskawiczne tempo”, z jakim w tym miesiącu zwolniono wielu urzędników.
Szmyhal powiedział również, że rząd jest gotowy do zmiany niedawnego ustawodawstwa dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego, aby sprostać wymaganiom zarówno Komisji Europejskiej, jak i Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy.
„Zmiany mogą nastąpić w tym tygodniu, w przededniu szczytu” – powiedział Szmyhal.
Oczekuje się, że symboliczna siła szczytu w tym tygodniu wyśle do Moskwy silny sygnał na temat europejskich aspiracji Ukrainy, pisze publikacja.
Jak donosi Ukrinform, szef MSZ Dmytro Kuleba powiedział wcześniej, że Ukraina liczy na wymierne praktyczne efekty szczytu Ukraina-UE i pozytywną ocenę realizacji zaleceń Komisji Europejskiej, co pozwoli m.in. rozpocząć negocjacje przedakcesyjne już w 2023 r.
av