Zełenski podziękował Polakom i Litwinom za solidarność i wsparcie dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował narodowi polskiemu i litewskiemu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji na nasz kraj.
Tak wynika z listu Prezydenta Ukrainy do uczestników warszawskich uroczystości z okazji 160. Powstania Styczniowego, który odczytał Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz w obecności prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Litwy Gitanasa Nausedy, donosi korespondent Ukrinform.
Jak zauważył Zełenski w liście, wydarzenie to jest ważne we wspólnej historii narodu ukraińskiego, polskiego i litewskiego, „którego potężna symbolika jest szczególnie aktualna”.
Zauważył, że 160 lat temu nasze narody zjednoczyły swoje wysiłki, stojąc ramię w ramię przeciwko rosyjskiemu imperializmowi i tyranii. Według niego powstanie styczniowe 1863-1864 przyśpieszyło ruch odrodzenia narodowego i wyzwolenia na terenach współczesnej Ukrainy, Polski i Litwy.
„Dzisiaj, czcząc pamięć powstańców styczniowych, czujemy jedność i szczególny historyczny związek z naszymi poprzednikami, którzy wówczas dzielnie stanęli w obronie wolności i niepodległości. Podobnie teraz Ukraina, Polska i Litwa zjednoczyły się w walce ze zbrojną agresją Rosji, która poprzez atak na Ukrainę zagroziła bezpieczeństwu całej Europy i świata” – czytamy w liście Prezydenta Ukrainy.
Wyraził wdzięczność za niesłabnące wsparcie i solidarność przyjaciół Polski i Litwy, którzy dają przykład przywództwa w obronie wspólnych europejskich wartości.
„Dziś razem z Państwem piszemy nową historię walki o niepodległość naszych państw i całej zjednoczonej Europy. I jestem przekonany, że ta walka zakończy się sukcesem w imieniu powstańców styczniowych i wszystkich pokoleń narodu ukraińskiego, polskiego i litewskiego, które przez wieki walczyły o prawo do swobodnego życia na swojej ziemi” – napisał prezydent Ukrainy.
Powstanie Styczniowe to powstanie szlacheckie z lat 1863-1864 na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wraz z Polakami w powstaniu wzięli udział Ukraińcy, Litwini i Białorusini. Powstanie miało charakter wojny partyzanckiej, podczas której stoczono ponad 1000 bitew i potyczek. Zakończyło się klęską powstańców.
av